Tā kā jāņogas satur daudz pektīna, tās ir ļoti piemērotas konservēšanai. No jāņogām gatavo ievārījumus, želejas, kompotus, sulas, sīrupus, čatnijus un pikantas mērces.
Jāņogas. Padomi un receptes
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
- Lai notīrītu lielāku daudzumu jāņogu, izmanto dakšiņu vai rupju, iepriekš nelietotu ķemmi. Ar to ogas nobrauka no kātiņiem. Sulai jāņogas tvaicē ar visiem kātiņiem. Arī iesaldēt ogas var ar visiem kātiņiem.
- Lai ogas nezaudētu sulu un nekļūtu ūdeņainas, tās vispirms noskalo, nosusina un tikai tad atdala no kātiņiem.
- Nogatavojušās jāņogas vēlams apstrādāt tajā pašā dienā vai vēlākais vienas divu dienu laikā, jo citādi tās zaudē vērtību un sāk bojāties. Ja ogas ir salasītas dziļā grozā vai pat spainītī, tad ieteicams tās izbērt uz liela dvieļa vai cepampapīra, lai tās nesaspiestos un nesāktu bojāties.
- Jāņogu konservēšanai iecienītas garšvielas ir vaniļa, krustnagliņas, citrona un apelsīna miziņas, kanēlis un kardamons, taču tās labi sader arī ar pikantākām piedevām, piemēram, ingveru un čili.
- Jāņogu konserviem lieliska piedeva ir rums, liķieri un kvalitatīvs degvīns ar dažādām garšām.
- Jāņogas mēdz konservēt kopā ar citām ogām: upenēm, zemenēm, avenēm, kazenēm un ērkšķogām. Tās labi sader arī ar dārzeņiem: kabačiem, tomātiem, gurķiem, patisoniem, papriku, sīpoliem u. c.
Teksts no grāmatas "Konservēšanas rokasgrāmata", Iveta Galēja; apgāds "Zvaigzne ABC"