Galetes un sausmaizītes: vai ar tām var pilnvērtīgi aizstāt maizi?

FOTO: Alena_Kos/Shutterstock.com

 Ļoti bieži varam gan dzirdēt, gan lasīt, ka cilvēki saka - es maizi neēdu, jo priekšroku dodu galetēm un sausmaizītēm. Vai ar šiem produktiem patiesi var aizstāt maizi, skaidro uztura speciāliste Viktorija Zakarkeviča.

Uztura speciāliste raidījumam "Pārtikas revidents" stāsta, ka maize ir ļoti vērtīgs salikto ogļhidrātu avots. Tā mūsu organismam dod enerģiju un palīdz izvairīties no pārmērīgas našķēšanās pa dienu. Eksperte stāsta, ka, izvēloties maizi, ieteicams būtu uz produkta iepakojuma apskatīt, cik daudz šķiedrvielu maize satur.

Eksperte rekomendē priekšroku dot tādiem produktiem, kur šķiedrvielu daudzums ir vismaz 5 grami uz 100 gramiem produkta, un visbiežāk šķiedrvielu daudzums ir lielāks tieši dažāda veida rudzu maizē. Vairāk šķiedrvielu var saturēt arī dažādu veidu kviešu maize, kurai ir pievienotas sēkliņas vai graudi.

Daļa sabiedrības no miltu produktiem, tostarp arī maizes, izvairās. Par pamatu tam mēdz būt celiakija vai glutēna alerģija. Taču netrūkst arī tādu cilvēku, kuri cenšas notievēt un miltu produktus aizstāj ar sausmaizītēm vai galetēm, jo šie maizes aizstājēji satur mazāk kaloriju.

Uztura speciāliste Viktorija Zakarkeviča uzskata, ka tas ir tuvredzīgs skatījums: “Ir vērts aizdomāties: lai patiešām justu sātu, visticamāk, būs jāapēd kādas četras, piecas galetes un pat tad sāta sajūta pie durvīm vēl neklauvēs. Bet, ja mēs runājam, piemēram, par rudzu maizīti, - tur jau no vienas tādas pabrangas šķēles varētu tā sāta sajūta atnākt diezgan ātri.”

Zakarkeviča uzskata, ka sausmaizītes vai galetes ir brīnišķīga uzkoda, bet saviem klientiem viņa to nerekomendētu kā maltītes galveno sastāvdaļu.

“Ja runājam par galetēm, kuru labāk izvēlēties, - tādas būtiskas atšķirības nav. Varam pasekot līdzi tam, cik tur ir daudz šķiedrvielu. Ja skatāmies uz galešu kraukšķiem, kas aizstāj čipsus - tur būs arī lielāks sāls daudzums nekā parastajās galetēs. Ja runājam par galetēm sviestmaizīšu vietā, uz kurām liekam kādus produktus, tad šķiedrvielu daudzums tajās ir diezgan līdzīgs un es tomēr gribu kādu uzrunāt, lai padomā, ka maizes šķēlīte varētu būt labāks variants,” stāsta eksperte.

Uztura speciāliste uzsver, ka bez pamata jebkādu produktu grupu no uztura nevajadzētu izslēgt. Ja cilvēkam nav celiakijas vai alerģijas, maizi var droši lietot uzturā.

Turklāt pat būtiskāk par pašu maizes veidu, kā arī tās sastāvu, ir tas, ko uz maizes liekam virsū. Zakarkeviča iesaka izvēlēties dārzeņus, kā arī liesākus olbaltumvielas un veselīgos taukus saturošus produktus: “Man tāda ātrā versija ir, piemēram, pilngraudu tostermaize, kurai virsū ir cepta ola, nedaudz avokado un tomāts. Tās ir brīnišķīgas brokastis.”

Uz augšu
Back