Šodienas redaktors:
Madara Stankeviča

Bez cukura ne dienas? Pieci padomi, kā cīnīties ar atkarību

Foto: mis_uma/Shutterstock.com

No cukura izvairīties pavisam ir teju neiespējami un arī nevajadzīgi, tomēr kontrolēt tā patēriņu gan vajadzētu, jo ilgtermiņā veidojas pieradums, ko vēlāk nomaina problēmas ar svaru, un tam pievienojas arī visādas veselības ķibeles.

Bieži patērējot cukurotus ēdienus, kas dod ātru enerģiju, tie ne tikai rada pieradumu, bet agri vai vēlu - arī aptaukošanos. LTV1 raidījums “Pārtikas revidents” atklāj piecus veidus, kā atbrīvoties no cukura atkarības.

1. Izvairies no regulāras cukurotu ēdienu lietošanas

“Veselības centra 4” un Rīgas 1. slimnīcas dermatoloģe un imunoloģe Tatjana Ļiņova norāda, ka, bieži patērējot cukurotus ēdienus, kas dod ātru enerģiju, tie ne tikai rada pieradumu, bet agri vai vēlu - arī aptaukošanos: “Cukurs izraisa atkarību, un tā ir viena no substancēm, no kuras mums ir reāla fiziska pierašana. Un ar katru reizi vēlamies, lai cukura uzņemamais daudzums ir lielāks, līdz ar to mums nav tāda konkrēta stopsignāla.”

2. Aizstāj cukurotus ēdienus ar dabīgiem cukuriem

Padomu dod arī bloga “Viss iespējams” autore Everita Pastuhova. Viņa atklāj, ka no cukura izraisītās atkarības atbrīvojusies, dažādus cukurotus ēdienus aizstājot ar dabīgiem un mājās pagatavotiem saldumiem. Viņa stāsta, ka viņas veselīgais cukurs ir dateles, banāni, žāvētie augļi, arī rieksti. Izmantojot šos pārtikas produktus, viņa gatavo veselīgas kūciņas un saldumus, pierādot, ka, pievēršoties veselīgam uzturam, ir iespējams ēst pareizi, tai pašā laikā saldi.

3. Vienu dienu ēd tikai to ēdienu, no kura radusies atkarība

RSU studiju programmu “Uzturs” un “Uzturzinātne” direktore Lolita Neimane atklāj, ka vairākiem saviem klientiem ar cukura atkarību ieteikusi īpašu paņēmienu – vienu dienu cilvēks ēd tikai viena veida cukurotu produktu. “Nebūs tā, ka vienā dienā viņš ēdīs gan bulciņu, gan kūciņu, gan zefīru. Visu dienu pilnīgi neko citu. Ne kafiju, ne tēju. Ūdeni, protams, var,” stāsta dietoloģe. Un līdzšinējā pieredze liecina, ka vairākiem klientiem šādi izdevies atmest cukura atkarību, jo viņi stāstījuši, ka pēc tam ļoti ilgu laiku nav spējuši pat paskatīties saldumu virzienā.

4. Uzmanīgi pēti pārtikas produktu iepakojumus

Agnese un Jānis ir bloga “Cukuriic” autori. Viņi jau vairāk nekā piecus gadus ir ievērojami samazinājuši savu cukura un cukurotu ēdienu patēriņu. Bloga autore Agnese stāsta, ka liels izaicinājums bija sekot līdzi tam, cik daudz cukura ir dažādu pārtikas produktu sastāvā, turklāt ne tikai saldumos, bet arī sāļajos produktos.

“Ja tu gribi dzīvot bez cukura, tev ir ļoti jāizvēlas produkti.

Bieži vien tas ir viens no pieciem produktiem, un, ja tev nav alternatīvas paņemt kādu citu, tas negaršos tik labi kā tas, kas blakus.” Jānis uzsver, ka bieži vien daļa produktu tika nevis nopirkti, bet gan atstāti veikala plauktos, jo tajos bija pārāk daudz cukura.

5. Pieradini bērnus pie mazām saldumu porcijām

Divu bērnu mamma un bloga “Diabēts ģimenē” autore Landa atklāj, ka svarīgi ir savus bērnus nepieradināt pie regulāras un pārlieku cukurotu ēdienu lietošanas. “Bērni kļūst agresīvāki, veidojas neliela atkarība, bērni negrib neko citu ēst, viņi grib tikai to saldumu. Es vienmēr saku vecākiem: jūs pazīstat savus bērnus - neļaujiet viņiem jūs šantažēt. Līdzko bērns saprot, ka viņš ēdienu var uzņemt ar saldumiem, viņš arī to darīs. Tā mēs kaut kā esam pieraduši - paēd un tad dabūsi saldumiņu. Un tam saldumiņam nav jābūt visai šokolādei - tas var būt kāds maziņš nieciņš, bet tas tāpat viņiem būs patīkami.”

Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu