:format(webp)/nginx/o/2025/04/04/16754285t1hfe10.jpg)
Viedierīces ir neatņemama mūsdienu sastāvdaļa. Tās lieto ne tikai pieauguši, bet arī bērni. To plašā pieejamība būtiski ietekmē ikdienas un ēšanas paradumus. Eksperte dalās ieteikumos, kā panākt līdzsvaru starp tehnoloģiju lietošanu un veselīgu ēšanas paradumu veidošanu ģimenē.
Uzmanības novēršana un pārēšanās
Viens no galvenajiem aspektiem, kā viedierīču lietošana ietekmē uztura paradumus, ir uzmanības novēršana. "Daudzi vecāki izmanto planšetes vai televizoru, lai ēdienreizes laikā nomierinātu vai izklaidētu bērnus. Ja bērnam jāietur maltīte, bet viņam tas šķiet garlaicīgi un tā vietā gribas kaut kur skriet, vecāki mēdz ieslēgt animācijas filmas.
Taču, novēršot uzmanību no galvenā - maltītes -, bērns neapzināti apēd vairāk, jo nepievērš uzmanību porcijas lielumam un sāta sajūtai," brīdina Rimi Bērniem eksperte Olga Ļubina. Līdzīga tendence novērojama arī pieaugušajiem - ēšana, veroties ekrānā, var novest pie biežas pārēšanās.
Reklāmu ietekme uz pārtikas izvēli
"Viedierīces, protams, ietekmē mūsu ikdienas izvēles. Ir pierādīts, ka bērni un pieaugušie, kas bieži skatās reklāmas internetā, lielākoties dod priekšroku neveselīgiem produktiem, piemēram, saldinātiem dzērieniem, saldumiem un sāļajām uzkodām," norāda Rimi Bērniem eksperte. Viņa uzsver, ka skatīšanās ekrānos maltītes laikā samazina cilvēka uzmanību uz to, ko un cik daudz viņš apēd, kā arī - cik veselīgi ēd.
Ģimenes kopā būšanas nozīme
Ēdienreizes ir ne tikai veids, kā uzņemt nepieciešamās uzturvielas, bet arī vērtīgs laiks ģimenes savstarpējai komunikācijai.
Regulāras un kvalitatīvas sarunas pie pusdienu vai vakariņu galda palīdz veidot ciešāku saikni starp ģimenes locekļiem un veicina emocionālo tuvību.
Uztura speciāliste Olga Ļubina norāda: "Ja maltītes laikā uzmanība tiek veltīta viedierīcēm, nevis sarunām, tas ilgtermiņā var mazināt ģimenes saliedētību un veicināt savstarpēju atsvešināšanos."
Kā mazināt viedierīču negatīvo ietekmi uz ēšanas paradumiem?
Lai palīdzētu bērniem veidot veselīgus ēšanas paradumus un stiprinātu ģimenes saikni, uztura speciāliste Olga Ļubina iesaka ievērot vairākus svarīgus principus. Pirmkārt, ēdienreizes būtu jāplāno kopā pie galda un bez ekrāniem - vismaz reizi dienā ģimenei vajadzētu sanākt uz maltīti kopā un censties tās laikā nelietot viedierīces. Sākumā tas var būt izaicinoši, taču ar laiku kļūs par ierastu praksi. Otrkārt, būtiski ir attīstīt apzinātu ēšanu - pievēršot uzmanību ēdiena garšai, smaržai un tekstūrai, kas veicina veselīgāku ēšanas paradumu veidošanos. Tāpat svarīgi izmantot ēdienreizes kā iespēju sarunām ar bērniem par viņu dienas gaitām, pieredzi un emocijām.
Visbeidzot, vecākiem vajadzētu palīdzēt bērniem kritiski izvērtēt reklāmas un skaidrot veselīga uztura nozīmi.
Šo principu ieviešana palīdzēs ģimenēm izbaudīt ēdienreizes kvalitatīvāk un stiprinās savstarpējās attiecības.