Šodienas redaktors:
Madara Stankeviča

Labas mērces pagatavošanas ABC

Foto: Zapylaiev Kostiantyn/Shutterstock.com

Kā savienot kotleti ar kartupeļiem vai vistas gabalu ar rīsiem? Protams, ar mērci! Jā, ir mērces, kuru pagatavošanai tiešām ir jābūt šefpavāra iemaņām, bet ir virkne mērču, kas neprasa kulinārijas skolas beigšanu, pietiks ar radošumu un galveno principu zināšanu.

“Tāpat kā īstais vīns pie maltītes nav dzēriens, bet gan garšu papildinājums, tā arī mērces galvenais uzdevums ir bagātināt ēdienu. No mērcēm galīgi nav jābaidās! Starp citu, arī ierastais kečups vai majonēze ir mērces, un tās noteikti nevajag novērtēt par zemu – ir tādi ēdieni, kuros neviena cita, pat visizsmalcinātākā mērce nespēj konkurēt ar šīm tik ikdienišķajām piedevām. Piemēram, frī kartupeļi un kečups vai ola ar majonēzi – tās ir dievišķas kombinācijas. Vienlaikus

jāpatur prātā, ka garša ir gaumes lieta, un nav tādu pareizo vai nepareizo variantu, ir jāmēģina un jāeksperimentē,” saka Rimi Gardēdis, šefpavārs Normunds Baranovskis.

Foto: pexels.com

Mērces gatavošanas ABC

Tādu zelta likumu, kas attiektos uz visām mērcēm, nav. Zināšanas par mērču gatavošanu, protams, palīdz, bet tas nav obligāts priekšnoteikums. Galvenais ir ievērot dažus pamatprincipus, lai mērce izdotos garda, arī brīvi improvizējot.

  • Gatavojot jebkādu ēdienu, piemēram, krāsnī ceptus dārzeņus ar vistiņu vai ceptu ēdienu uz plīts, pannā notek labumiņš vai eļļa no dārzeņu marinādes, vai drusku kaut kas piecepas. To nekādā gadījumā nevajag izliet vai nokasīt – tas būs mērces pamats, kas lieliski piestāvēs ēdienam, kurš tiek gatavots.
  • Tālāk vajadzīgs biezinātājs – milti vai kukurūzas ciete, rīvēts kartupelis, topinambūrs vai jebkas cits, kas satur cieti. Labs biezinātājs ir tomātu pasta vai kečups, jo tā sastāvā arī ir ciete. Biezinātāju pannā satecējušajos tauciņos nedaudz noblanšē.
  • Pēc tam pievieno šķidrumu. Šefpavāri runā par vīniem un brendijiem, bet mājas kārtībā izcils risinājums ir ūdens, kurā vārīti kartupeļi vai pasta, vai arī buljons. Šajā stadijā mērci sāk savārīt, tā jau iegūst krāsu. Pagaršo, vai pietiek sāls, var pievienot nedaudz sojas mērces vai buljona kubiņu.
  • Un tad sākas pats interesantākais – spēle. Mērcei var pievienot saldo vai skābo krējumu, pienu, margarīnu, sviestu – jebko, kas ir pieejams, – kā arī garšvielas.

“Pats galvenais, kas jāzina, lai varētu gatavot improvizētas mērces, ir sastāvdaļu garšas – kas ir skābs, kas salds vai krēmīgs. Tad var uzjaukt jebko,”

iedrošina Normunds Baranovskis.

Iedvesmai:

Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu