Neaizmirsti padzerties jeb kāpēc ūdens ir tik svarīgs

Receptes.lv
Neaizmirsti padzerties jeb kāpēc ūdens ir tik svarīgs
Facebook Draugiem Whatsapp Pinterest
Comments
Foto: Sea_Ekaterina/Shutterstock.com

Vasara mūs nav pametusi, un siltās dienas, pat tveicīgās, turpinās. Par ļaunu nenāk lieku reizi padzerties un atkārtot, kāpēc ūdens organismam ir tik būtisks!

Neaizmirsti padzerties – tas ir pavisam vienkāršs padoms, lai parūpētos par savu veselību tagad, karstajās vasaras dienās, un arī ikdienā jebkuros laika apstākļos.

Lai arī ūdens nesatur barības vielas, tas ir nepieciešams ikvienas ķermeņa funkcijas veikšanai.

  • Ūdens ir svarīgs, lai mūsu organisms attīrītos no nevajadzīgām vielām un lai uzturētu normālu ķermeņa temperatūru.
  • Ūdens ir nepieciešams locītavu elastīgumam, jo ir locītavu mitrinošo šķidrumu pamatā.
  • Ūdens mitrina ķermeņa ādu un gļotādas.
  • Vairākiem svarīgiem orgāniem, galvenokārt galvas smadzenēm un muguras smadzenēm, ūdens ir kā amortizators, sargājot no trieciena spēka.

Neliela dehidratācija jeb atūdeņošanās var izraisīt vieglas galvassāpes, reiboni, nogurumu, koncentrēšanās spēju samazināšanos.

Lielāks ūdens zudums mēdz radīt koordinācijas traucējumus, kognitīvo spēju traucējumus un pat halucinācijas.

Par hidratācijas indikatoru var kalpot urīna krāsa – slinkam ūdens patērētājam visticamāk urīns būs tumšs, koncentrēts. Jāņem vērā, ka urīna krāsu var ietekmēt arī citi faktori, piemēram, uzturs, medikamenti vai slimības.

Dehidratācijas gadījumā var lietot arī aptiekā pieejamos uztura bagātinātājus – putojošās tabletes, kas satur dažādus organismam nepieciešamus mikroelementus.

Cik tad daudz ūdens būtu nepieciešams uzņemt?

Precīzas atbildes nav, jo katram organismam nepieciešamais ūdens daudzums ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Formula varētu būt šāda: 30–35 mililitri uz vienu kilogramu cilvēka ķermeņa svara. Veselības ministrijas uztura ieteikumos minēti 2 līdz 2,5 litri ūdens dienā, kas uzņemti gan ēdot, gan dzerot.

Patērētā šķidruma daudzums noteikti ir jāpalielina karstumā, arī sportojot, veicot fiziski smagu darbu un slimības gadījumā, piemēram, ja ir caureja, vemšana, stipra svīšana. Šādās reizēs labāk noderēs ūdens ar augstāku mineralizācijas pakāpi.

Ir arī citas veselības problēmas, kad nepieciešams lielāks ūdens patēriņš, piemēram, urīnpūšļa infekcija, urīnceļu akmeņi.

Augstāks risks atūdeņoties ir grūtniecēm un sievietēm zīdīšanas periodā, tādēļ viņām vajadzētu palielināt dienā izdzertā ūdens daudzumu.

Pēc kā orientēties, uzņemot ūdeni?

  • Dzeriet ūdeni, līdzko jūtat slāpes vai izsalkumu.
  • Maltītes laikā arī vēlams padzerties, taču ne noskalot kumosu. Jāēd lēni, katru kumosu kārtīgi sakošļājot, norijot un tikai uzdzerot šķidrumu.
  • Noteikti padzerieties pirms, pēc un fizisko aktivitāšu laikā.
  • Dzeriet vairāk ūdens, ja urīns ir tumšs.
  • Dehidratācijas pazīmju gadījumā konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu.
Tēmas
Receptes.lv iesaka
Lasītākais šonedēļ
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu