7 ieteikumi visdzidrākā galerta pagatavošanai

Receptes.lv
7 ieteikumi visdzidrākā galerta pagatavošanai
Facebook Draugiem Whatsapp Pinterest
Comments 2
Foto: New Africa/shutterstock.com

Gaļa želejā jeb galerts ir iecienīta dažādu svētku mielastu sastāvdaļa, bet cītīgākie to gatavo arī ikdienā. Ir daudz recepšu un tās pagatavošanas noslēpumu, taču svarīgākais ir galarezultāts. Bieži gadās, ka buljons kļūst duļķains un neizskatās kārdinošs. Šim nolūkam ir svarīgi zināt dažus tā sagatavošanas noteikumus.

Kā pagatavot caurspīdīgu buljonu galertam

1. padoms: nomazgā gaļu

Lai gaļas buljons būtu caurspīdīgs, pirms vārīšanas gaļa rūpīgi jānoskalo un 3-5 stundas jāmērcē aukstā ūdenī, gaļu pilnībā iemērcot ūdenī. Pēc mērcēšanas gaļa vēlreiz jānoskalo, bet daļas ar ādām viegli jāapskrubina ar naža palīdzību.

2. padoms: nolej pirmo buljonu

Nomērcēto gaļu liek lielā katlā ar ūdeni un karsē, līdz tā vārās, pēc tam nolej visu ūdeni un vēlreiz noskalo gaļu. Ir nepieciešams nomainīt ūdeni un arī katliņu izmazgāt, lai gādātu par buljona dzidrumu. Otrā buljona vārīšanas laikā ir nepieciešams pastāvīgi nosmelt putas. Ūdenim katlā jābūt 2-5 centimetrus virs gaļas līmeņa. Pēc tam, kad ūdens uzvārījies, samazini siltumu līdz zemākajam līmenim un vāri buljonu ar gaļu 5-6 stundas.

3. padoms: dārzeņu pievieno procesa beigu posmā

Sīpolus, burkānus un selerijas sakni pievieno buljonam vārīšanas beigās un kopā ar tiem vāri apmēram stundu (arī uz mazas uguns). Garšvielas – sāli, lauru lapu un melno piparu graudus – pievieno pusstundu pirms vārīšanas beigām.

4. padoms: piparu graudi, nevis pulveris

Buljonam jāpievieno piparu graudiņi, nevis tie jāsamaļ, - vēl viens galerta caurspīdīguma noteikums.

5. padoms: buljons jāizkāš

Pēc vārīšanas procesa beigām gaļa jāizņem no katla un smalki jāsagriež vai jāsaplūkā, bet buljons vairākas reizes jāfiltrē caur marli. Dārzeņus dekorēšanai, sasmalcinātu gaļu liek veidnēs un pārlej ar buljonu.

6. padoms: uzmanīga samaisīšana

Ja formas ir dziļas, viendabīgumam gaļa un buljons ir jāsamaisa, bet tas jādara ļoti lēni un uzmanīgi, lai buljons nekļūtu duļķains. Pēc tam veidnes uz vairākām stundām novieto aukstā vietā (vislabāk - ledusskapja vidējā plauktā) līdz galīgai sastigšanai.

Kā dzidrināt duļķainu buljonu

Ir arī vairāki veidi, kā buljonu dzidrināt, ja gatavošanas laikā tas tomēr kļuvis duļķains. Iegūto buljonu uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai un ielej tajā pusglāzes auksta ūdens un divu saputotu olu baltumu maisījumu - sarecējušais proteīns piesaistīs putu pārslas, pēc tam visu lieko var noņemt no virsmas ar karoti.

Tāpat, lai dzidrinātu želeju pirms otrā buljona vārīšanas, tam var pievienot šķipsniņu citronskābes.

Tēmas
Receptes.lv iesaka
Lasītākais šonedēļ
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu