10 soļi, kas var palīdzēt kontrolēt stresa apēšanu

FOTO: cottonbro/Pexels.com

Vai cilvēks patiesi var just izsalkumu neilgi pēc tam, kad ir ieturējis kārtīgu maltīti? Tāda iespēja, protams, atsevišķās situācijās pastāv, tomēr visdrīzākais, ka tā ir emocionālā ēšana, kuru var izraisīt virkne dažādu faktoru.

Katrs cilvēks ir individuāls, un, kas der vienam, ļoti iespējams, neder otram. Ja jūti, ka ilgstoši ēd neregulāri un pārēdies, un tas ievērojami traucē tev ikdienā, sazinies ar speciālistu. Tomēr ir arī virkne darbību, kuras vari izmēģināt pats. Portāls "Good house" piedāvā 10 soļus, kuri jāveic 10 nedēļu garumā. Varbūt ir vērts izmēģināt, ja ne visu, tad aizgūt vismaz daļu ideju.

Ievies savu uztura un ēšanas paradumu dienasgrāmatu

Veic ierakstus, atzīmējot:

  • Laiku, kad ēdi;
  • Kas ietilpa tavā maltītē;
  • Izvērtē, vai juties patiesi izsalcis (vari pievienot arī piezīmes par kādiem notikumiem tajā dienā).

Sākotnēji veic vienkārši izpēti un nemēģini sevi uzreiz ierobežot. Kad pierakstus esi veicis jau vienu nedēļu, pārlasi tos, paskaties, vai ievēro kādas sakarības. 

Izjauc savu režīmu

Ja esi pieradis ēst vienā laikā, sāc baudīt maltīti, nobīdoties no ierastā grafika par 30 minūtēm uz abām pusēm. Pieraksti savas sajūtas. Šādi var atklāt, vai tiešām tad, kad ēd, tu esi izsalcis, vai arī tas ir automātisks ieradums. 

Iepazīsti "īstu badu"

Pazīmes:

  1. Tu nespēj koncentrēties ne uz ko citu, izņemot vēlmi ēst;
  2. Izjūti nepatīkamu fizisko diskomfortu - vājums, iespējams, galvassāpes;
  3. Esi dusmīgs, viegli aizkaitināms;
  4. Tu esi gatavs pārtraukt visu, pat steidzamas lietas, lai ieturētu maltīti;
  5. Tavs vēders sāk skaļi uzvesties.

Ja izjūti visas šīs pazīmes, tad esi patiesi izbadējies. Tiesa, nevajadzētu sev ļaut šādi justies ēdiena dēļ regulāri, bet ir labi zināt, ka bada sajūtas ir daudz spēcīgākas nekā tā sajūta, kad sēdi dīvānā un vienkārši dīdies, jo gribas kādu našķīti.

Iemācies pamanīt ķermeņa signālus

Atšķir, kad jūties neērti emocionālas vientulības dēļ vai kādu pārdzīvojumu dēļ, un kad nekomfortabli ir izsalkuma dēļ. Esi godīgs pats pret sevi, jo šīs sajūtas atšķiras, atliek sevī ieklausīties, vērtēt un neļauties emocijām.

Novērtē izsalkumu 10 punktu skalā

Dari to visu dienu un dokumentē savā dienasgrāmatā. Iemācies noteikt izsalkuma līmeni, pirms kura tu kļūsti bezspēcīgs.

Mēģini katru dienu nedaudz pārcelt maltītes ieturēšanu, lai izturētu nākamo izsalkuma līmeni.

Ēd, kad vairs nevari izturēt. Ideja ir atrast savas robežas un mazliet paplašināt tās, nevis noģībt.

Novērtē 10 ballu skalā iespaidus par maltīti

Pēc apmēram nedēļas pārlasi savu dienasgrāmatu un pārliecinies, vai pastāv saikne starp izsalkumu un baudu ēst.

Pēc kāda laika smadzenes sāks saprast, ka ēst garlaicības dēļ nav tik garšīgi kā izsalkuma dēļ.

Koncentrējies ēdienam

Mēģini nedēļu ēst, nenovēršot uzmanību no maltītes, - nekādi telefoni, televizori vai pļāpas ar maltītes biedru. Tikai tu un ēdiens.

Izbaudi katru kumosu. Izjūti, kurā brīdī jūties paēdis.

Tas var aizņemt 15-20 minūtes, bet steiga nav veselīga, tā liek apēst vairāk. Šīs pūles nepieciešamas, lai iepazītu sevi, apzinātos ēdiena vērtību un justu patieso garšu.

Ieturi pauzi

Pirms sēdies pie galda ēst, apstājies un stāvi mierīgi tieši 2 minūtes. Ieklausies savās domās. Šajā brīdī neklausies savos instinktos. Pasaki sev, ka tu neesi dzīvnieks un tu vari sevi kontrolēt.

Izbaudi šo savu spēku un sapratni, ka vari kontrolēt sevi un ēdiens pār tevi nevalda.

Īslaicīgi atsakies no uzkodām starp ēdienreizēm

Trīs ēdienreizes dienā un nekādas našķēšanās. Kāpēc? Lai tu spētu saprast, kad roka stiepjas pēc ēdiena tāpēc, ka starp maltītēm ir pārāk ilgs laiks vai porcija bijusi nedaudz par mazu, bet kad tev vienkārši nav jo darīt vai arī vienkārši apēd stresu.

Protams, reizēm katrs no mums saēdas visādus našķus arī tad, kad ne tuvu nav piezagusies bada sajūta. Tas arī nav nekas traģisks - svarīgi, lai tā nav ikdiena.

Uz augšu
Back