Šodienas redaktors:
Madara Stankeviča
Iesūti ziņu!

Piparkūku mīkla

Foto: Janas kūkas
Piparkūku laiks klauvē pie durvīm. Čaklie rūķi jau darbojas- sijā miltus, maļ garšvielas, spiež piparkūku sirsniņas, bet citi no tiem - padalās ar receptēm 😋.
Katru gadu pagatavoju aptuveni 25 kg piparkūku mīklas un tā paredzēta galvenokārt maziem bērniem, tāpēc, lai mazie varētu droši ar to darboties, piedāvāju piparkūku mīklu bez olām.
Recepte un bildes no bloga: Janas kūkas
Pagatavošana
300 min
1. Es izmantoju šādas garšvielas - kanēlis, melnie pipari, kardamons, muskatrieksts, koriandrs, krustnagliņas, malts ingvera pulveris. Ja garšvielas malsiet paši, ņemiet tās pēc saviem ieskatiem - katram ir sava garšu gamma. Noteikti nedrīkst dominēt krustnagliņas un muskatrieksts (būs rūgta garša). Piparus liek tik daudz, cik katrs stipru vēlas. Orientējošās proporcijas garšvielām varētu būs šādas - 3 tējkarotes kanēlis, 1/5 vesela muskatrieksta, 1 tējkarote - veseli pipari, koriandra graudi, 1/2 tējkarotes - ingvera pulveris, kardamons un 10 krustnagliņas.
2. Sagatavo receptē norādītās sastāvdaļas. Attēlā redzams tumšais cukura sīrups, kuru izmantoju, taču var lietot arī tumšo iesala sīrupu u.c. Cukuru parasti dalu uz pusēm - parasto balto cukuru un kādu no tumšajiem cukurniedru cukuriem (tie nopērkami gandrīz visos lielveikalos). Gatavošanas brīdī tumšā cukura krājuma bija izbeigušies, tāpēc izmantoju tikai balto.
Attiecībā par garšvielām - var lietot gatavos piparkūku maisījumus. Man patīk garšvielas pašai samalt, nu tā, lai smaržo visa māja.
Foto: Janas kūkas
3. Ūdeni, cukuru, sīrupu, medu, sviestu un sarīvētu apelsīna miziņu liek katliņā uz nelielas uguns. Maisot, masu uzkarsē (neuzvāra) un kad visas sastāvdaļas izkusušas, katliņu noņem no plīts un pievieno sodu. Pievienojot sodu, masu turpina maisīt, tā palielināsies apjomā (reaģēs). Kad masa nomierinājusies, pievieno garšvielas un visu kārtīgi izmaisa.
Foto: Janas kūkas
4. Masu 10 minūtes katliņā padzesē un pievieno 2/3 no izsijātiem miltiem. Miltus ar koka karoti ātri iemaisa masā. Šis ir brīdis, kad var pieregulēt garšvielu daudzumu. Masu pagaršojot, jau var saprast, vai vēl vajadzīgas garšvielas.
Tagad ļauj masai pilnībā atdzist. Kad masa pilnībā atdzisusi, katliņā pievienoju atlikušos miltus - ar karoti nedaudz apmaisu abas masas.
Foto: Janas kūkas
5. Tālāk masu ar roku var samīcīt turpat katliņā, izlikt un to pašu darīt uz dēlīša vai arī uz cepampapīra.
Foto: Janas kūkas
6. Masu noteikti nedrīkst pārmīcīt, mīca tik daudz, lai tā ir viendabīga un spīdīga. Gatavo piparkūku mīklu uzglabā ledusskapī, var likt arī saldētavā.
Foto: Janas kūkas
7. Pirms piparkūku cepšanas, mīklu patur istabas temperatūrā. Paņem gabaliņu mīklas un ar rokām pamīca, tā kļūs elastīga un gatava veltnēšanai.
Tālāk viss kā jau parasti. Izveltnē mīklu (jo plānāk, jo kraukšķīgāk), spiež formiņas un cep iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī 180 grādu temperatūrā aptuveni 5 minūtes.
Foto: Janas kūkas
8. Kraukšķīgos gardumus uzglabā slēgtā traukā.

Lai labi garšo!
Foto: Janas kūkas
Uz augšu