Augļu sulas: veselīgas vai tomēr nē? Atbild uztura speciāliste

Augļu sulas: veselīgas vai tomēr nē? Atbild uztura speciāliste

Viedokļi par augļu sulu veselīgumu dalās: pastāv viedoklis, ka sulas ir īstas "vitamīnu bumbas", kas ķermenim dod tikai labu, savukārt, cita viedokļa piekritēji bažījas par sulās esošo cukura daudzumu. Dzert sulas vai nedzert un to ietekmi uz organismu jautājām reģistrētai uztura speciālistei un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pasniedzējai Ksenijai Andrijanovai.

Nereti uztura speciālisti un pētnieki norāda uz atsevišķu pārtikas produktu kaitīgo ietekmi uz veselību. Pēdējā laikā par šādu "bubuli" kļuvušas arī augļu sulas -  britu ziņu portāls "The Guardian" nesen virsrakstā vēstījis, ka augļu sulās atrodamais cukurs palielina vēža risku. Rakstā minēts, ka kāds pētījums norāda uz tiešu augļu sulu kaitīgumu. Ksenija Andrijanova komentē, ka šāds virsraksts uzskatāms par tendenciozu, jo pētījumā runāts par dažādu cukurotu dzērienu iedarbību, turklāt nav datu par citiem kaitīgajiem ieradumiem, kas varētu palielināt vēža risku.

Eksperte norāda, ka augļu sulas ir ļoti veselīgs un vērtīgs produkts, īpaši ņemot vērā to, ka mēs, latvieši, augļus patērējam ļoti maz.

"Tas īpaši attiecas uz bērniem – ir pētījumi, kas uzrāda, ka ir bērni, kas dienām ilgi neapēd nevienu augli. Šādos gadījumos augļu sulas ir ļoti labs risinājums, jo tas ir labs veids, kā koncentrētā veidā uzņemt visus vitamīnus ātrā un garšīgā veidā," atklāj Andrijanova.

Viņa uzsver, ka šāds augļu patērēšanas veids ir arī ērts, jo vienā piegājienā apēst piecus apelsīnus vidusmēra cilvēkam būs izaicinoši, taču izdzert piecu apelsīnu sulu nav nekas īpaši sarežģīts.

"Augļu sulu dzeršana ir labs un veicināms pasākums, un manā rīcībā nav informācijas, ka dabiskas augļu sulas rada kādus veselības traucējumus. Cits jautājums ir par to, kas notiek, kad tās tiek patērētas neadekvātā daudzumā. Konkrētu ciparu nav, taču 300 vai 400 mililitri dienā noteikti veselībai par sliktu nenāks," stāsta eksperte.

Viņa atklāj, ka Latvijā vairums cilvēku augļus patērē krietni par maz un sulu dzeršana būtu tikai veicināma. Eksperte gan uzsver, ka runa ir par svaigi spiestām augļu sulām.

Uztura speciāliste min, ka saldinātajās sulās pievienotie cukuri krietni sliktāk ietekmē arī zobu veselību. "Tās sulas, kas pēc būtības ir vienkārši saldināti dzērieni, pārsvarā ir termiski apstrādātas, līdz ar ko zaudē arī daudzus vitamīnus, kā piemēram, C vitamīnu, kas karsējot zūd līdz pat 80 procentiem," stāsta eksperte.

Svaigi spiestas sulas tomēr saglabājot lielāko daļu uzturvielu. Andrijanova piebilst, ka pats labākais, ko darīt, būtu saglabāt arī izspiestā augļa masu, no kuras iespējams pagatavot dažādas garšīgas ēdamlietas - kaut vai plācenīšus. Viņa piebilst, ka tiem, kas rūpējas par svara samazināšanu, svaigi spiestas sulas baudīšana ir pielīdzināma mazai ēdienreizei.

Eksperte pievēršas arī pāris no izplatītākajiem mītiem par augļu sulu lietošanas paradumiem.

"No kaut kurienes ir ienācis uzskats, ka augļus un augļu sulas nevajadzētu lietot dienas otrajā pusē. Tas ir absolūti neracionāls un nezinātnisks pieņēmums! Latviešus ir jāstimulē ēst augļus un dzert augļu sulas, vienalga kurā dienas laikā," atklāj RSU pasniedzēja.

Viņa stāsta, ka tāpat arī pastāvot uzskats, ka svaigi spiestās sulas ir jādzer tukšā dūšā, taču tas var izraisīt nepatīkamas sajūtas kuņģī, īpaši, ja runa ir par citrusaugļu sulām. Cilvēki mokot sevi bez vajadzības – veselīgi cilvēki augļu sulas var dzert pirms vai pēc ēdienreizes, kā arī jebkurā diennakts laikā – tam nav īpašas nozīmes.

Avots: Apollo.lv

Foto: Pexels

Komentāri

Pievienot komentāru

Pievienot komentārus var tikai autorizēti lietotāji.

Autorizēties

Jaunumi

Visi jaunumi

Recepšu izlases


Sezonālās receptes


Jaunumi

Visi jaunumi


Video receptes


Jaunumi

Visi jaunumi