Sēņu mērce par 1500 eiro: kā neiekulties nepatikšanās, vācot meža veltes

FOTO: Shutterstock

Sēņošana nenoliedzami ir latviešu nacionālais sporta veids. Bet, gluži tāpat kā jebkurā sporta veidā, arī sēņojot ir jāievēro konkrēti noteikumi. To nezināšana nav attaisnojums un neatbrīvo no atbildības. Noteikumus pārkāpjot, sēņotājs var ne tikai iekulties nepatikšanās ar likumu un apdraudēt veselību, bet arī tikt pie prāva naudas soda.

“Poligons nav īstā vieta, kur meklēt meža veltes jebkādā laikā, jo var gadīties, ka tā vietā, lai atrastu sēnes, sanāk atrast smagu invaliditāti vai pat letālu iznākumu,”

5

skarbi brīdina Ādažu militārās bāzes Koordinācijas centra priekšnieks kapteinis Jānis Vīcups. Ādažu militārais poligons ir pazīstamākais militārais objekts, ko ik gadu šturmē sēņotāji, bet meža velšu kārotājiem jāņem vērā, ka aizliegums attiecas uz visiem Latvijas armijas militārajiem objektiem.

Tā, piemēram, sēņot un ogot aizliegts arī militārajos poligonos “Meža Mackeviči” Augšdaugavas novadā, “Mežaine” Kuldīgas novadā, “Lāčusils” Alūksnes novadā un citos, TVNET skaidro Militārās policijas pārstāvis virsleitnants Emīls Budrēvics.

Ja cilvēks vēlas izvairīties no nepatikšanām, jau pirms došanās uz mežu ir iespējams pārbaudīt militāro objektu atrašanās vietas un robežas.

5

Informācija par militārajiem objektiem ir pieejama interneta vietnēs – www.mil.lv un www.sargs.lv . Militāro objektu saraksts (adreses un kadastra numuri) ir uzskaitīti attiecīgajos normatīvajos aktos, kas norādīti šeit.

Vaicāts par to, kā sēņotājs var zināt, ka ir pietuvojies militārā objekta robežai, virsleitnants norāda, ka visi militārie objekti, tai skaitā militārie poligoni ir apzīmēti ar brīdinājuma zīmēm. Kā arī atsevišķos objektos ir izvietotas aizlieguma zīmes, kuras paredz aizliegumu iekļūt objektos, veikt fotografēšanu, kā arī veikt lidojumus ar bezpilota gaisa kuģi. Papildus uz piebraucamajiem ceļiem var būt izvietotas aizlieguma ceļa zīmes, kā, piemēram, “Iebraukt aizliegts” vai “Apstāties un stāvēt aizliegts”.

FOTO: Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Budrēvics skaidro, ka militāro objektu - it sevišķi militāro poligonu - teritorijā pastāvīgi tiek veiktas militārās apmācībās, tai skaitā kaujas šaušana, spridzināšana un mācības ar smagās kaujas tehnikas iesaisti.

“Šo apmācību laikā personas, iemaldoties šaušanas sektoros vai citās apmācībai paredzētās zonās, pakļauj sevi nopietnam apdraudējumam, kā arī traucē veikt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) apmācību uzdevumu izpildi.”

5

Tiesa gan, NBS ievēro drošības pasākumus, lai novērstu situācijas, kad persona, varētu iemaldīties mācību sektoros, līdz ar to visi gadījumi, kas varētu beigties ar kāda veida apdraudējumu personas veselībai, tiek novērsti, tomēr ir bijušas situācijas, kad ir nācies koordinēt glābšanas darbus sakarā ar personu apmaldīšanos un pazušanu militārajos poligonos.

TVNET pērn vēstījām, ka 2020. gadā Militārā policija preventīvo pasākumu ietvaros konstatējusi aptuveni 500 pārkāpumu saistībā ar iekļūšanu Ādažu garnizona militārajā poligonā.

Tomēr kopumā ir novērojama pozitīva tendence - nelegālo sēņotāju patvaļīgie “uzbrukumi” samazinās. 2021. gadā kopumā Militārā policija ir ierosinājusi aptuveni 100 administratīvo pārkāpumu procesus par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos. Savukārt šogad ir konstatēti ap 20 mēģinājumu iekļūt militārajā poligonā.

Ja tomēr sava drošība nav pietiekama motivācija rast citas mežu velšu vākšanas takas, jāatgādina – kopš 2020. gada par neatļautu uzturēšanos militāra objekta teritorijā sods ir līdz pat 1500 eiro.

5

“Kopumā vairāk kā 100 personām ir tikuši piemēroti administratīvie sodi par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos, tai skaitā naudas sodi vairāku simtu eiro apmērā. Naudas soda apmērs, kas paredzēts līdz 1500 eiro, katrā situācijā tiek izvērtēts individuāli vadoties no atbildību ietekmējošajiem apstākļiem un pārkāpuma rezultātā radītajām sekām,” teic Militārās policijas pārstāvis.

Uz TVNET jautājumu par to, vai karavīri paši mēdz lasīt sēnes militāro objektu teritorijā, Budrēvics atbild: “Ņemot vērā, ka ikdienā militārajos poligons, apmācībās piedalās dažādu Nacionālo bruņoto spēku Regulāro spēku vienību, Zemessardzes un Sabiedroto spēku pārstāvji, šāda prakse netiek piekopta vai atļauta.”

Uz augšu
Back