Lakšu vākšana savvaļā nav atļauta: sods līdz 1400 eiro (1)

TVNET
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lakši. Ilustratīvs foto
Lakši. Ilustratīvs foto Foto: Shutterstock

Savvaļā plūkt, griezt vai izrakt laksi (Allium ursinum) ir aizliegts. Par to var tikt piemērots bargs naudas sods līdz pat 1400 eiro, atgādina Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Kā uzsver DAP, laksis jeb meža ķiploks, kas Latvijā ir reta un aizsargājama suga, iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā.

Par savvaļā augušu lakšu plūkšanu vai realizāciju var tikt piespriests naudas sods: fiziskai personai līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400 eiro.

DAP arī informē, ka līdz pat maija beigām DAP pastiprināti uzraudzīs tirdzniecības vietas un arī lakšu audzes savvaļā. Kā uzsvēra DAP, aizliegums neattiecas uz lakšiem, kas no legāli iegādātām sēklām vai stādiem izaudzēti mazdārziņos. Tie garšas, krāsas un izskata ziņā neatšķiras no īpaši aizsargājamiem savvaļniekiem, jo ir tā pati suga.

DAP pārkāpējus pieķer ik gadu - gan par lakšu plūkšanu savvaļā, gan par to tirdzniecību iepriekš sāktas vairākas administratīvās lietas.

Foto: LoggaWiggler/Shutterstock.com

“Tā kā cilvēku izpratne par to, ko nozīmē daudz un maz, stipri atšķiras, savvaļas lakšus plūkt savām vajadzībām vai tirgot joprojām ir aizliegts.

Dārzā izaudzētus lakšus ir atļauts tirgot, taču tirgotājiem jābūt gataviem pierādīt, ka zaļumi ir pašu audzēti, nevis plūkti savvaļā, ko iespējams izdarīt, uzrādot pašvaldības izsniegtu izziņu,” skaidro DAP Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas aizsardzības daļas vadītājs Kārlis Lapiņš.

Reto un īpaši aizsargājamo augu aizsardzība ir ne vien pārvaldes, bet visas sabiedrības pienākums, un ikvienu aicina sekmēt šo augu pastāvēšanu un izplatību Latvijā.

Par gadījumiem, kad tirgotāji nevar uzrādīt pašvaldības izsniegtu izziņu, DAP aicina ziņot pašvaldības policijai vai arī DAP.

Kā atgādina DAP, laksis aug ēnainos, mitros mežos, kur veido lielākas un mazākas audzes. DAP norāda, ka, redzot lakšu audzes, kur augu vienkopus ir ļoti daudz, cilvēkos nereti rodas neizpratne par tā aizsardzības statusa pamatotību. Tomēr šādu lakšiem piemērotu vietu Latvijā kopumā ir ļoti maz, tādēļ atradņu aizsardzībai un saglabāšanai tiek veidoti mikroliegumi.

Komentāri (1)CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti