Vai tavā desā ir gaļa? Un kas ir mehāniski atdalīta gaļa?

Receptes.lv
Vai tavā desā ir gaļa? Un kas ir mehāniski atdalīta gaļa?
Facebook Draugiem Whatsapp Pinterest
Comments 2
Foto: Evgeniy Kalinovskiy/shutterstock.com

Visdažādākās desas, cīsiņi, sardeles - iecienīti produkti kā pieaugušo, tā arī bērnu ēdienkartē. Šos izstrādājumus gatavo no gaļas, bet vai gaļa ir vienīgais, ko varam šajos produktos atrast? Ko nozīmē mehāniski atdalīta gaļa? Kā iepirkties gudri, lai organisms tiešām saņemtu gaļu?

Zema cena ir viens no signāliem, ka produktā attiecīgi ir mazs gaļas daudzums, ko, visticamāk, lielākoties aizstāj uzturvielām mazāk bagātā mehāniski atdalītā gaļa (MAG). Kā iepirkties gudri, lai organisms tiešām saņemtu gaļu? Jāraugās, lai gaļas produktā ir izmantota gaļa – jo augstāks gaļas procents sastāvā, jo labāks produkts, apstiprina dietologs Andis Brēmanis.

Gaļas produktu sastāvdaļu kvalitāte atspoguļojas arī to cenā, un likumsakarīgi, ka veselībai labāka ir kvalitatīvāka pārtika. Gaļas produktos pamatizejvielai – gaļai – vajadzētu būt vismaz 60% un vairāk.

Pērkot gaļas produktus, īpaši vajadzētu pievērst uzmanību gaļas daudzumam sastāvā. Labāk pirkt produktu bez mehāniski atdalītas gaļas (MAG) - ja ir pieņemts lēmums iegādāties gaļas produktu, tad tādu, kas tiešām pagatavots no svaigas gaļas.

Lai cik sīkiem burtiem ir uzraksts uz gaļas produkta iepakojuma, iegādājoties jebkurus cīsiņus, sardeles, vārītās desas, ieteicams skatīties produkta sastāvu un pievērst uzmanību, cik daudz gaļas ir sastāvā un vai tajā nav MAG.

Atsevišķos gaļas produktos MAG veido pat vairāk nekā 50% no sastāva.

Te nav runa tikai par iepriekš minētajiem cīsiņiem, bet šis princips attiecināms gan uz vārītām desām, gan pusžāvētajām desām, gan arī gaļas bumbiņām, nagetiem un kotletēm.

Kas ir mehāniski atdalīta gaļa?

Mehāniski atdalīta gaļa jeb MAG ir produkts, kas iegūts, atdalot gaļu no kauliem pēc atkaulošanas vai no mājputnu liemeņiem, izmantojot mehāniskus līdzekļus, kā rezultātā tiek zaudēta vai izmainīta muskuļu šķiedru struktūra. Tā teikts normatīvajos aktos.

Tas nozīmē, ka mehāniski atdalīto gaļu visbiežāk ražo no samaltiem vistas skrimšļiem un dažādiem mīkstajiem audiem: cīpslām, kaulu smadzenēm, asinsvadiem, taukiem un saistaudiem, masu ar liela spiediena palīdzību izspiež caur sietu, papildina ar dažādiem garšas un krāsas uzlabotājiem.

Faktiski šādu mehāniski atdalītu gaļu būtu jāsauc par mehāniski atdalītas gaļas masu, kas, iespējams, dotu labāku priekšstatu par to, ko dažkārt slēpj veikalos nopērkamu produktu sastāvdaļās ietvertā mehāniski atdalītā vistas gaļa.

Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: David Tadevosian/shutterstock.com

Parasti gaļas pārstrādes produktu ražotāji šo masu saņem sasaldētā veidā - blokos, tad to atkausē un ražošanas procesā pievieno cīsiņiem, desām u.c. Piemēram, izglītības iestāžu ēdienkartē nav atļauts izmantot gaļas produktus, kuros ir MAG. Ja mācību iestādē pusdienu galdā tiek nodrošināti kvalitatīvi gaļas produkti, vai pirmskolniekam vai skolēnam mājās vajadzētu ēst produktus ar MAG? Jāņem vērā, ka MAG satur vairāk tauku nekā olbaltumvielu, līdz ar to MAG uzturvērtība ir ievērojami zemāka nekā gaļai.

Ja mīkstās desas vai cīsiņu izvēlē, stāvot pie veikala plaukta, galvenais vadmotīvs ir zemāka cena, tad labāk atteikties no gaļas produktu ēšanas, nevis tērēt vairākus eiro par mazvērtīgu produktu. Ja mīkstā desa vai izvēlētais cīsiņš negaršo pēc gaļas, bet šo dabīgo garšu un patīkamo izskatu aizstāj dažādu, mākslīgi radītu, garšu, krāsvielu un aromatizatoru buķete un skrimšļu kokteilis, vai vērts ēst pašam un dot bērniem?

Gaļa ir ļoti vērtīgs produkts. Tas ir lielisks olbaltumvielu, dzelzs un B12 vitamīna avots. Šīs vielas ir svarīgas bērna pilnvērtīgai augšanai un garīgai attīstībai. Visas minētās vielas ir tieši muskuļaudos, ko mēs saucam par liesu gaļu, bet stipri mazāk vai tikpat kā nav mehāniski atdalītā gaļā. Tieši tāpēc ir vērts pievērst uzmanību uzrakstiem uz pārtikas iepakojumiem!

Tēmas
Receptes.lv iesaka
Lasītākais šonedēļ
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu