Kāpēc skolēnu pārtikas pakās iekļauts Polijā, nevis Latvijā ražots piens?

TVNET/LETA
Facebook Draugiem Whatsapp Pinterest
Comments 22
Piens. Ilustratīvs attēls.
Piens. Ilustratīvs attēls. Foto: Pixabay

Rīgas skolēnu pārtikas pakās iekļauts Polijā ražots augstā temperatūrā apstrādāts piens, kuru nepiedāvā Latvijas ražotāji, informēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Komunikācijas un sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.

Kā informēja vairāku skolēnu vecāki, attālināto mācību laikā, Rīgas skolu skolēniem tiek izsniegtas pārtikas pakas. Vecāki bijuši pārsteigti, ieraugot pakās nevis iecienītos Latvijā ražotos produktus, bet gan importa ražojumus, piemēram, Polijā ražotu pienu.

Kā skaidro Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, veidojot pakas pārtikas preču sortimentu, priekšroka tiek dota produktiem, kuri atbilst nacionālās pārtikas kvalitātes shēmas, bioloģiskās lauksaimniecības vai lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas prasībām. 

Taču, ja attiecīgo produktu neražo Latvijā, vai šeit ražotā produkta izmaksas pārsniedz pieejamā finansējuma robežas, tad pārtikas pakā var tikt iekļauti pārtikas produkti, kuri ražoti citās valstīs.

Piemēram, tas attiecas uz augstā temperatūrā apstrādātu pienu, ko Latvijas ražotāji nepiedāvā, tādēļ ir jāmeklē citas alternatīvas.

Šāda situācija izveidojusies, jo drošības apsvērumu dēļ pārtikas pakas preču sortimentā nevar tikt iekļauti daudzi veselīgi un iecienīti pārtikas produkti, kuriem jānodrošina glabāšana vēsumā - noteiktā temperatūrā un veidā, kas neveicina produkta mikrobioloģisko bojāšanos. 

Drošības apsvērumu dēļ pārtikas pakās iekļauj tādus produktus, kuriem nav nepieciešama pazemināta uzglabāšanas temperatūra no 2 līdz 5 grādiem, pakās ir konservēti produkti, sterilizēti piena produkti, sausā pārtika  - putraimi, makaroni, vai arī produkti, kuriem nav nepieciešams norādīt minimālo derīguma termiņu, piemēram, svaigi augļi un  dārzeņi.

Tā kā paku izdalīšana ne vienmēr notiek precīzi noteiktā laikā, var būt pat ar dažu dienu nobīdi, nav garantiju, ka saņemot pakas, tās saturs vismaz 1-1,5h laikā tiks ielikts atbilstošā temperatūrā. Līdz ar to izsniegt pasterizētu pienu nebūtu droši, jo var rasties situācija, kad nepareizas uzglabāšanas dēļ piens sabojājas ātrāk, kā norādīts derīguma termiņā, vai dēļ izdales nokavēšanās tiks saņemts piens ar pārāk īstu derīguma termiņu, lai to paspētu izlietot, skaidro departaments.

Pārtikas pakas skolēniem tiek piešķirtas ar Rīgas domes pagaidu administrācijas lēmumu, kas paredz segt ēdināšanas (pārtikas paku) izdevumus no pašvaldības budžeta līdzekļiem izglītojamajiem, kuri apgūst pamatizglītības vai vispārējās vidējās izglītības programmu Rīgas pašvaldības izglītības iestādēs attālinātā mācību darba organizācijas formā. 

Pašvaldības izglītības iestādēm sadarbībā ar ēdināšanas pakalpojuma sniedzējiem ir jāorganizē pārtikas paku komplektēšana un izsniegšana atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

Pārtikas paku izmaksas tiek segtas, veicot norēķinus atbilstoši publiskā iepirkuma rezultātā noteiktajām cenām, nepārsniedzot maksu par pusdienām 1,42 eiro dienā.

Facebook Draugiem Whatsapp Pinterest
Comments 22

Tēmas

Receptes.lv iesaka
Lasītākais šonedēļ
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu