Tumšais buljons – tumīgs un pamatīgs
Gaišajam buljonam ir ļoti maiga garša un tauku actiņa vizēdama peld pa virsu – gluži kā bērnībā pie vecmāmiņas, bet tumšais buljons izceļas ar daudz spēcīgāku, bagātīgāku garšu.
“Ņem visas tās pašas sastāvdaļas, ko gaišajam buljonam, tikai vispirms liek cepešpannā bez papīra, pa taisno uz metāla – tieši tas, kas vajadzīgs!” stāsta Normunds Baranovskis. “Vistas kauli ir pasausi, tāpēc var uzliet pāris ēdamkarošu eļļas, lai pastiprinātu cepšanos. To visu liek cepeškrāsnī grila režīmā aptuveni 200 grādos un cep 20–30 minūtes, līdz kauli tā kā apdeguši, tā kā brūni, bet dārzeņiem apdegusi miziņa – tas šim nolūkam ir ļoti labi! Tad visu pannas saturu liek katlā, bet cepešpannā ielej puslitru ūdens un pakarsē uz plīts – ūdens “savāks” piedegumu, ko tad arī lej katlā, pievieno vēl ūdeni, un tālāk visu dara tāpat, kā gatavojot gaišo buljonu. Ja, zupai uzmetot pirmo burbuli, parādās putas, tās nosmeļ, samazina karstumu un lēnām karsē – 2 vai pat 3 stundas, nokāš, atdzesē.”
Tieši tāpat var gatavot buljonu no liellopa, teļa, cūkas kauliem vai zivs, kurai gan prasīsies pieliet nedaudz baltvīna izteiksmīgākai garšai.
“Ja garšo stiprākas buljona zupas, kā ramen, var jau gatavošanas gaitā pievienot citronzāli, laima lapu, ingveru, čili, sojas mērci vai pastu, krustnagliņas, kanēļa standziņu. Ir cilvēki, kuri buljonā liek ābolu, selerijas sakni, kāpostu, šļuciņu degvīna vai konjaka – alkohols iztvaiko, bet garša kļūst izteiksmīgāka. Man ļoti patīk pievienot vistas kauliem garneļu čaulas, sanāk izcili garšīgs buljons,” atklāj Normunds Baranovskis. “Vienīgi jārēķinās, ka specifiskas garšas var “nedraudzēties” ar noteiktiem ēdieniem, tāpēc, ja no buljona plānots gatavot dažādus ēdienus, labāk to gatavot neitrālu. Katrā ziņā nevajag baidīties eksperimentēt. Ieteiktu izvairīties tikai no puķkāposta un brokoļa to specifiskā aromāta dēļ, jo buljons visu šo aromātu uzsūks.”