Šodienas redaktors:
Madara Stankeviča
Iesūti ziņu!

8 Bulgārijas kulta ēdieni, kas jānobauda ikvienam ceļotājam

Raksta foto
Foto: Olga Dubravina/Shutterstock

Bulgāru ēdieni ir sātīgi, vienkārši un lēti, taču neticami gardi – šādi īsumā varētu raksturot Bulgārijas tradicionālo virtuvi. Tās veiksmes pamatā ir svaigi vietējie sezonālie produkti un mērena garšvielu izmantošana, kas saprotama un patīkama arī latviešu garšas kārpiņām, jo bulgāru ēdieni nav ugunīgi asi.

Lai iedvesmotu tevi jau tuvākajā laikā ieplānot ceļojumu uz Bulgāriju, pastāstīsim par astoņiem kulta ēdieniem, ko katram noteikti vajadzētu nogaršot, atpūšoties gardēžu paradīzē.

Тarators – versija par auksto zupu

Raksta foto
Foto: nesavinov/Shutterstock

Vai zināji, ka tveicīgās vasaras dienās ar auksto zupu mīl veldzēties ne tikai latvieši, bet arī bulgāri? Šis Bulgārijas kulta ēdiens tiek gatavots no vietējā ražojuma jogurta, tam pievienojot svaigus gurķus, dilles, sasmalcinātus valriekstus un ķiplokus – pikantumam un aromātam.

Lai karstā laikā zupa ilgāk saglabātos vēsa, tai pievieno ledus kubiņus, turklāt taratoru mēdz pasniegt ne tikai zupas bļodā, kā ierasts, bet reizēm visas zupas sastāvdaļas tiek sablendētas un salietas glāzē, un tad to var malkot kā smūtiju vai sāļo kokteili.

Sarmi – tīteņi bulgāru gaumē

Raksta foto
Foto: Kremena Ruseva/Shutterstock

Šis ir vēl viens latviešu garšas kārpiņām ierasts ēdiens, kas ļoti atgādina mūsu iecienītos kāpostu tīteņus. “Ziemas” sarmi (zelevi sarmi) gatavošanai tiek izmantotas skābētu kāpostu lapas, bet "vasaras" sarmi (lozovi sarmi) top no sālītām vīnogu lapām, kas pildītas ar malto gaļu un rīsiem. Bulgāri savus tītenīšus pasniedz nevis ar skābo krējumu, kā esam raduši mēs, bet gan ar bulgāru jogurtu, kas, starp citu, pateicoties unikālajām Lactobacillus bulgaricus baktērijām, kuras sastopamas tikai šīs valsts teritorijā, tiek uzskatīts par vienu no gardākajiem pasaulē.

Gjuvečs – bagātīgs sautējums

Raksta foto
Foto: Matyas Rehak/Shutterstock

Šī garšām bagātā, pikantā sautējuma sastāvā visbiežāk ir gaļa, sēnes, paprika, sīpoli un tomāti. Dažreiz tiek pievienoti arī baklažāni, cukīni, burkāni un pākšu pupiņas. Gatavošanas beigās sautējumu pārber ar rīvētu aitas sieru un bauda, piestrebjot rūgušpienu. Savu nosaukumu sautējums ieguvis no "gjuveča" – māla trauka, kurā tas tiek gatavots. Bulgārijā ir tradīcija šo trauku dāvināt jaunlaulātajiem kāzu dienā, jo tiek uzskatīts, ka tas simbolizē labklājību.

Šopu salāti – nacionālās virtuves simbols

Raksta foto
Foto: Anna_Pustynnikova/Shutterstock

Kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem ”Šopska salata” jeb Šopu salāti ir atrodami teju katras sevi cienošas bulgāru ēdināšanas iestādes piedāvājumā. Komplektā ar alu vai rakiju svaigais, bet vienlaikus sātīgais garšu salikums ir kļuvis par visiecienītāko ēdienu Bulgārijā un vienu no mūsdienu bulgāru nacionālās virtuves simboliem. Tomāti, zaļa paprika un rīvēts aitas siers ir ēdiena zīmols, Bulgārijas nacionālā karoga krāsas – balts, zaļš un sarkans.

Banica – kārtainās mīklas pīrāgs

Raksta foto
Foto: nelea33/Shutterstock

Viesojoties Bulgārijā, noteikti jāpagaršo šis tradicionālais pīrāgs, kas atrodams teju ikvienā maiznīcā, kafejnīcā un nacionālās virtuves restorānā. Banicas kraukšķīgās un gaisīgās kārtainās mīklas apvalciņš slēpj sātīgu pildījumu, kas dažādās Bulgārijas malās var būt visai atšķirīgs. Kāda saimniece pīrāgu pilda ar sautētiem kāpostiem, cita – ar rīvētu sieru, trešā – ar sulīgu jēra gaļu, bet rezultāts ir vienlīdz gards. Gareni sarullēto mīklas veltni ieritina apaļā formā un cep līdz zeltaini brūnai garoziņai. Sagrieztu šķēlēs, bulgāri banicu bauda gan kā pamatēdienu, gan kā karsto uzkodu kopā ar salātiem, gaļu vai ceptiem dārzeņiem.

Bob čorba – gan gaļēdājiem, gan veģetāriešiem

Raksta foto
Foto: Ekaterina.A/Shutterstock

Ja redzi ēdienkartē šo vārdu salikumu, tad zini, ka tā ir garda tomātu zupa ar pupiņām vai citiem pākšaugiem. Čorba var tikt gatavota gan ar gaļu – tad tā vairāk atgādina ungāru gulašzupu –, gan veģetārajā versijā, kur gaļa tiek aizstāta ar dažādiem dārzeņiem un kartupeļiem, kas piešķir zupai tumīgumu.

Snežanka – "Sniegbaltītes salāti"

Raksta foto
Foto: Nataliya Nazarova/Shutterstock

Snežanka jeb "Sniegbaltītes salāti" ir tradicionāli bulgāru salāti, ko gatavo no tecināta jogurta, gurķiem, ķiplokiem, pievienojot masai kapātas dilles vai pētersīļus, maltus piparus, sāli un dažkārt arī grauzdētus valriekstus. Dažreiz tos mēdz dēvēt arī par piena salātiem vai sausajiem taratora salātiem, jo sastāvdaļas ir teju uz mata tādas pašas kā bulgāru iecienītajai aukstajai zupai.

Caca – iecienīta uzkoda piejūras krodziņos

Raksta foto
Foto: Shutterstock

Šis ēdiens no vienkāršas bulgāru zvejnieku maltītes mūsdienās kļuvis par iecienītu ielu ēdienu, kas raksturīgs valsts piejūras reģioniem. Nelielas zivtiņas, kas visbiežāk ir tik svaigas, ka vēl pirms pāris stundām peldējušas tepat jūras ūdeņos, tiek panētas miltos vai rīvmaizē un tad fritētas eļļā, līdz iegūst kraukšķīgu garoziņu. Kopā ar glāzi vēsa alus, baltvīna vai ledus tējas zeltaini apceptās zivtiņas garšo vienkārši debešķīgi!

***

2024. gada vasaras sezonā RIX Rīgas lidosta piedāvā savienojumus ar vairāk nekā 100 tiešo regulāro un čartera lidojumu galamērķiem. Regulārus lidojumus no Rīgas nodrošina aviokompānijas airBaltic, AEGEAN, British Airways, Finnair, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, Transavia, Turkish Airlines, Uzbekistan Airways un Wizz Air. Savukārt no šā gada oktobra lidojumus no Rīgas uz Dubaiju uzsāks arī aviokompānija flydubai.

Vasaras sezonas RIX galamērķu karte apskatāma šeit.

No Rīgas lidostas ir pieejami tiešie lidojumi gan uz Bulgārijas galvaspilsētu Sofiju, gan piejūras kūrortpērli Burgasu, gan arī uz daudziem citiem galamērķiem Balkānu reģionā un tam līdzās esošajās valstīs:

  • Albānija (Tirāna – airBaltic, ITAKA);
  • Melnkalne (Tivata – Norwegian, airBaltic, JoinUP!);
  • Bulgārija (Sofija – airBaltic; Burgasa – airBaltic, Novatours);
  • Slovēnija (Ļubļana – airBaltic);
  • Moldova (Kišiņeva – airBaltic);
  • Kosova (Priština – airBaltic);
  • Ziemeļmaķedonija (Skopje – airBaltic);
  • Serbija (Belgrada – airBaltic);
  • Horvātija (Dubrovnika, Splita – airBaltic);
  • Rumānija (Bukareste – airBaltic);
  • Grieķija (Atēnas – AEGEAN, airBaltic, ITAKA; Korfu – Norwegian, airBaltic, Krēta, Iraklija – airBaltic, JoinUP!; Kavala – ITAKA; Roda – airBaltic, Patra – Tez Tour; Saloniki – airBaltic);
  • Turcija (Stambula – Turkish Airlines, airBaltic; Antālija – Tez Tour, Novatours, Coral Travel, Anex Tour, JoinUP!).

Raksts tapis sadarbībā ar RIX Rīgas lidostu.

Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu