Cik daudz ūdens dienā būtu jāizdzer?

Receptes.lv
Cik daudz ūdens dienā būtu jāizdzer?
Facebook Draugiem Whatsapp Pinterest
Comments
Foto: Cherries/Shutterstock.com

Katram organismam nepieciešamais ūdens daudzums ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Veselības ministrijas uztura ieteikumos minēti 2 līdz 2,5 litri ūdens dienā, kas uzņemti gan ēdot, gan dzerot. Visbiežāk rekomendācijās minētas astoņas glāzes ūdens dienā.

Gandrīz katrs piektais jeb 18 % aptaujāto Latvijas iedzīvotāju neseko līdzi savam diennaktī izdzertajam ūdens daudzumam, taču ar sistemātiskāku pieeju ūdens uzņemšanā ikdienā izceļas sievietes, noskaidrots “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā.

Puse Latvijas iedzīvotāju izdzerto ūdens daudzumu diennaktī regulē pēc pašsajūtas, bet vēl 18 % vispār neseko, cik daudz ūdens dienā izdzer. Visretāk patērētā ūdens daudzumam seko vīrieši vecumā no 30 līdz 39 gadiem, secināts aptaujā.

Tikai daļa sabiedrības, proti, 14 % atklāj, ka izdzer vismaz piecas ūdens glāzes dienā, kamēr vēl 12 % diennaktī patērētā šķidruma daudzumu regulē ar savu ūdens pudeli, kurai ir noteikts tilpums. Respondentu vidū 7 % patērēto šķidrumu regulē, izdzerot vairākas noteikta tilpuma pudeles dienā.

Zīmīgi, ka plānveidīga, konkrēta risinājuma pieeja ūdens patērēšanā iecienītāka ir sievietēm, un sava dzeramā ūdens pudeles lietošanu visbiežāk izceļ sievietes vecumā no 18 līdz 29 gadiem.

Kāpēc ūdens ir tik svarīgs?

  • Ūdens ir svarīgs, lai mūsu organisms attīrītos no nevajadzīgām vielām un lai uzturētu normālu ķermeņa temperatūru.
  • Ūdens ir nepieciešams locītavu elastīgumam, jo ir locītavas mitrinošo šķidrumu pamatā.
  • Ūdens mitrina ķermeņa ādu un gļotādas.
  • Vairākiem svarīgiem orgāniem, galvenokārt galvas smadzenēm un muguras smadzenēm, ūdens ir kā amortizators, sargājot no trieciena spēka

Ieteikumi ūdens lietošanai

  • Dzeriet ūdeni, līdzko jūtat slāpes vai izsalkumu.
  • Maltītes laikā arī vēlams padzerties, taču ne noskalot kumosu. Jāēd lēni, katru kumosu kārtīgi sakošļājot, norijot un tikai uzdzerot šķidrumu.
  • Noteikti padzerieties pirms, pēc un fizisko aktivitāšu laikā.
  • Dzeriet vairāk ūdens, ja urīns ir tumšs.
  • Dehidratācijas pazīmju gadījumā konsultējieties ar savu ārstu vai farmaceitu.
Tēmas
Receptes.lv iesaka
Lasītākais šonedēļ
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu