10 paņēmieni, kā risināt pārtikas izšķērdēšanas problēmu

Receptes.lv
10 paņēmieni, kā risināt pārtikas izšķērdēšanas problēmu
Facebook Draugiem Whatsapp Pinterest
Comments 1
Foto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Katru gadu pārtikas zudumi un atkritumi visā pasaulē rada aptuveni 812 miljonus eiro lielus saimnieciskos zaudējumus. Pašreizējo ražošanas un izplatīšanas paņēmienu dēļ pārtikas zudumi rodas visā pārtikas piegādes ķēdē: lauku saimniecībās, apstrādes un transportēšanas procesā, lielveikalos, restorānos un mājās.

10 paņēmieni, kā risināt pārtikas izšķērdēšanas problēmu

1. Plānojiet pirkumus. Tas skan diezgan vienkārši, bet tam ir jākļūst par paradumu. Zelta likums: nepērciet pārāk daudz.

2. Iepazīstiet saldētavu. Saldētava var palīdzēt samazināt pārtikas atkritumu apjomu. Sasaldējiet augļu un dārzeņu pārpalikumus to gatavības sezonā, sasaldējiet maizi un citus produktus, ko patērējat lēnāk.

3. Izziniet derīguma termiņus. Mēs esam izveidojuši izšķērdīgu ieradumu uzskatīt datumus "izlietot līdz" vai "ieteicams līdz" par dienu, kad ēdiens jāizmet, ja tas nav apēsts. Šīs datumu norādes ir iemesls 20% no kopējiem pārtikas atkritumiem mājās, taču tās nav akmenī kaltas.

4. Glabājiet pārtiku pareizā vietā. Glabājot pārtiku pareizā temperatūrā, var ievērojami pagarināt tās derīgumu. Piemēram, kad esat noskaidrojis, kuri produkti ir jāglabā ledusskapī, izziniet, kura vieta ledusskapī ir vispiemērotākā.

5. Gatavojiet vairāk nekā vienai ēdienreizei. Gatavojot uzreiz vairākus ēdienus, tiek ietaupīta enerģija, ūdens un laiks. Ja saldētavā atrodas iepriekš pagatavoti ēdieni, ievērojami samazinās arī kārdinājums paķert līdzņemamo ēdienu vai veikt citus neplānotus pārtikas pirkumus.

6. Porciju kontrole. Kontrolējot ēdiena daudzumu šķīvī, jūs ne tikai ierobežojat patērēto kaloriju daudzumu, bet arī pārtikas apjomu, kas nonāk atkritumu tvertnē. Sāciet ar mazu porciju un paņemiet vēl, ja vēlaties.

7. Ziniet, kas jums ir. Sekojiet līdzi ledusskapja saturam. Tik daudz labi domātu kārbiņu ar pārpalikumiem ir paslēpts aizmugurē un atkal nonāk uzmanības lokā tikai tad, kad to saturs jau pārsniedzis savu labāko laiku. Sakārtots ledusskapis nozīmēs, ka varat redzēt, kas ir jāēd drīzumā, un kuras sastāvdaļas ir vai nav jānopērk veikalā. Tāpat neaizmirstiet jaunos krājumus nolikt aizmugurē, lai vispirms apēstu vecākos.

8. Ziedojiet pārtikas bankām. Ja konstatējat, ka jums ir pārāk daudz pārtikas, apsveriet iespēju to uzdāvināt kādam citam, kam tā ir vajadzīga. Tas var būt kaimiņš, radinieks vai vietējā pārtikas banka.

9. Kompostējiet pārtikas atliekas. Neizmetiet pārtiku atkritumu tvertnē, bet gan kompostējiet to. Tādējādi tā pārvērtīsies par barības vielām bagātu mēslojumu, nevis vienkārši pūs izgāztuvē. Tomēr kompostēšanai vajadzētu būt pēdējam līdzeklim.

10. Sekojiet līdzi atkritumiem. Lai samazinātu pārtikas atkritumu apjomu, pierakstiet, kas katru nedēļu tiek izmests. Jūs būsit pārsteigts, cik daudz kopumā tas ir, un varēsit novērtēt, kas parasti tiek iegādāts par daudz.

Pārtikas izšķērdēšanu var ievērojami samazināt, ja ir izveidota pārtikas atgūšanas un pārdales sistēma, kurā pārtikas pārpalikums tiek droši izplatīts un ēdamā pārtika var nonākt pie tiem, kam tā ir vajadzīga.

Šādi rīkojoties, visu iesaistīto ieguvums ir trīskāršs: naudas ietaupījums, mazāka izšķērdēšana nozīmē vairāk pabarotu ļaužu un samazinājumi pazemina slodzi uz klimatu, ūdens un zemes resursiem,

skaidro pārtikas produktu un dzērienu ražošanas uzņēmums "Nestlé". 

Tēmas
Receptes.lv iesaka
Lasītākais šonedēļ
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu