Ierasti kartupeļus vispirms nomizojam un tad gatavojam iecerētajā veidā. Tomēr ir reizes, kad recepte paredz kartupeli vārīt ar visu mizu, vai vienkārši vajag daudz, vai arī ir slinkums mizot. Kā zināms, ar mizu vārītam kartupelim piemīt arī pavisam īpaša garša. Un droši vien, gatavojot rasolu vai siļķi kažokā, vien retais šo dārzeni sākuma nomizo. Un tad sākas ķēpa.
Knifs, kā bez liekām klapatām notīrīt kartupeli, kas vārīts ar visu mizu (5)
Garšīgi bez gala tie kartupeļi, kad vārīti bez mizas. Grūti iedomāties rasola un siļķes kažokā gatavošanu bez procesa daļas, kurā iepriekš novāra kartupeļus un tad pukstot tos tīra, jo mizas līp pie rokām un naža. Bet ko gan nedarīsi, lai tiktu pie gardiem salātiem, vai ne?
Patiesībā šo procesu var manāmi atvieglot, ja pirms kartupeļu likšanas ūdenī izdara vienu pavisam vienkāršu darbību!
Kad kartupeļi nomazgāti, ar nazi visapkārt kartupelim jāveic neliels iegriezums.
Tālāk jau kartupeļus vāra kā ierasts. Atdzesē. Lai procesu paātrinātu, var uz pavisam īsu brīdi tos ielikt ledainā ūdenī - tas vēl vairāk atvieglos mizošanu, tomēr nedrīkst noturēt pārāk ilgi, lai dārzenis nekļūtu ūdeņains.
Ko tālāk? Kad kartupelis padzisis un to vari noturēt rokās, satver abus kartupeļa galus un pagriez katru uz savu pusi.
Vietā, kur veikts iegriezums, miza brīvi sāks kustēties, un to varēsi noņemt no kartupeļa kā cepurītes. Nekādu lipīgu roku un nažu, process noritēs krietni ātrāk.
Šo metodi izmēģināja arī stiliste Žanna Dubska raidījumā "Pie Jankas", un izdevās lieliski!