Izgaršo Gruziju: kas ir hačapuri un kā to pagatavot

FOTO: Shutterstock

Gruzīni māk izbaudīt – sauli, ainavas, vīnu, kopābūšanu un, protams, ēdienu. Aicinām iepazīt Gruzijas izcilākos kulinārijas meistardarbus! Vai zini, kas ir hačapuri? Tas ir pīrāgs ar bagātīgu siera pildījumu. Lai pagatavotu gardus hačapuri, ir jārespektē tradīcijas, jo katrā Gruzijas reģionā atšķiras gan to forma, gan pildījums.

Kā pagatavot hačapuri?

Mīklai nepieciešamās sastāvdaļas:

 • 1 kg kviešu miltu;
 • 0,5 l bezpiedevu jogurta;
 • 1 ēd.k. sodas;
 • 1 ēd.k. cukura;
 • 1 olas dzeltenums;
 • Sāls.

Pildījumam:

 • 600 g suluguni siera (pieļaujams aizstāt ar brinzu vai citiem mīkstajiem sieriem);
 • 2 olas;
 • Sāls pēc garšas.
 • Olas (adžāru hačapuri versijai).

Vispirms jāpagatavo mīkla, un te nu diskusiju nav – tā ir jogurta mīkla. Tiesa, jāņem vērā, ka Gruzijas piena produkti atšķiras no tiem, kas pieejami pie mums, un turienes lauku jogurts mūsu izpratnē varētu būt kaut kas starp jogurtu un rūgušpienu. Līdz ar to

var mīklas pagatavošanā izmantot bezpiedevu jogurtu vai atšķaidīt to ar rūgušpienu proporcijā 50:50.

Var izmantot arī tikai rūgušpienu, taču pieredze rāda, ka tādā gadījumā mīkla zaudē savu īpašo daudzslāņaino struktūru. 

Tātad, jogurtam (vai jogurta un rūgušpiena maisījumam) pievieno olas dzeltenumu, cukuru un sāli, kārtīgi izmaisa. Pievieno miltus, sodu (vai pavisam mazliet rauga), rūpīgi un ilgi mīca. Atstāj uzbriest vismaz vienu stundu.

Kamēr mīkla gatavojas, sagatavo pildījumu. Te var rasties problēma – īstajam gruzīnu hačapuri būtu jāizmanto suluguni - siers, kas tiek gatavots no aitas piena, taču tam, ko par suluguni dēvē Latvijas tirgos un veikalos, ar īsto Gruzijas suluguni ir visai maza līdzība. Ieteikums –

labāk izmantot to, ko Latvijas tirgos un veikalos dēvē par brinzu, un sajaukt ar mājas sieru, Mālpils sieru vai kādu citu, bet noteikti – mīkstā tipa sieru!

Tātad, ņem sieru, pievieno tam olas, sāli pēc garšas un samīca ar rokām. Latvijā pieejamie sieri pēc konsistences var nebūt īpaši piemēroti mīcīšanai, tālab var ņemt talkā blenderi, lai iegūtu viendabīgu masu hačapuri pildījumam.

Sagatavoto hačapuri mīklu izrullē uz koka dēlīša. Jo plānāk mīklu izrullēsi, jo gardāki būs pīrāgi. Tālāk pastāv trīs iespējas, kā formēt maizi:

 1. No mīklas izgriež apļus – viens aplis, pildījums pa vidu, otrs aplis virsū, malas sastiprina;
 2. Veido mīklas kvadrātu, pildījums pa vidu, uzloka četras malas, lai veidojas jauns kvadrāts;
 3. Veido mīklas laiviņu, iekšā liek pildījumu, virsū uzsit olu.
FOTO: Shutterstock

Tālāk viss ir vienkārši – maksimāli augstā temperatūrā iepriekš uzkarsētā cepeškrāsnī cep aptuveni 10-15 minūtes, līdz hačapuri ir ieguvuši kārdinoši zeltainu "iedegumu". 

Labu apetīti!

Raksts tapis sadarbībā ar Gruzijasvini.lv.

Uz augšu
Back