Ar sāls daudzumu jābūt precīzam: ja sāls par daudz, fermentācija notiks ļoti lēni un pats produkts ievērojami mainīs garšu. Ja kāpostiem sāls nav pievienots pietiekamā daudzumā, var izrādīties, ka kāposti būs pārāk mīksti vai sabojāsies un sāks pelēt. Ir saimnieces un saimnieki, kuri kāpostiem pievieno ne tikai sāli, bet arī cukuru. Tas paātrina fermentācijas procesu, maina garšu, bet kāposti kļūst mīkstāki.
Aptuvenais sāls daudzums ir 2–2,5% no kāpostu svara.
Kā griezt vai ēvelēt kāpostus?
Pirms kāpostu sasmalcināšanas ir jāapstrādā kāpostgalvas, jānoņem visas bojātās lapas un jānogriež kacens. Visbiežāk ar ļoti smalkiem kāpostiem neaizraujas, uz pusēm pārgriež vai sadala četrās daļās un tad griež. Lai kāposti būtu kraukšķīgi, nav vēlams tos rīvēt smalki, kā liktu, piemēram, salātos. Salmiņu platumam jābūt apmēram 0,5 cm. Labāk kāpostus sagriezt ar lielu nazi vai saēvelēt uz īpašās rīves-ēveles. Kad kāpostu smalcināšanai izmanto modernos kombainus un dārzeņu smalcinātājus, tie maļ pārāk smalki un rezultāts nebūs tik labs kā iecerēts.
Burkā, metāla vanniņā vai koka mucā?
Ja plāno skābēt kāpostus lielā daudzumā, labākā izvēle būs koka muca. Ja daudzums ir mazāks, derēs parastās stikla burkas vai emaljēti trauki.
Svarīgākais, kas jāatceras: kāpostus nedrīkst skābēt alumīnija traukos!
Vai burkāni ir obligāta prasība?
Burkāni, protams, ir gaumes lieta, bet, ja vēlas klasisku, kraukšķīgu rezultātu, tad, jā, šī ir vēl viena obligāta sastāvdaļa skābētu kāpostu pagatavošanai. Uz 1 kg kāpostu vajadzēs apmēram 1 ēdamkaroti sāls un 50-100 g burkānu. Burkāni ir saldi, tāpēc tie arī palīdz fermentācijai, taču to nedrīkst būt par daudz. Pirms gatavošanas burkāni kārtīgi jānotīra un jāsarīvē uz parastās rīves vai uz īpaša smalcinātāja, kas izveido tādus salmiņus kā Korejas burkāniem.
Burkāniem jābūt apmēram 5% no kāpostu daudzuma.