Marinēšanai vispiemērotākie ir stingri, pēc iespējas vienāda lieluma tomāti, bet kečupiem un mērcēm var izmantot arī ļoti nogatavojušos tomātus.
Tomāti: padomi veiksmīgai konservēšanai
- Lai tomāti karsēšanas laikā nepārplīstu, ar asu koka irbulīti iedur kātiņa piestiprinājuma vietā.
- Ja nepatīk, ka tomātu mērcē ir miziņas, tomātus pirms vārīšanas blanšē verdošā ūdenī, tad strauji noskalo aukstā ūdenī un novelk miziņu.
- Lai tomātiem miziņu varētu novilkt vienkāršāk, tos krusteniski iegriež, pēc tam blanšē un strauji atdzesē.
- Lai pagatavotu kvalitatīvu tomātu mērci, ko sauc par salsu, tomāti ne tikai jānomizo, tiem arī jāizņem sēklas un jāizmanto tikai stingrais mīkstums.
- No tomātiem var pagatavot kā pikantus, tā arī saldus konservus - garša atkarīga no piedevām un garšvielām.
- Bez tradicionālajiem garšaugiem - dillēm, mārrutkiem u. c., ko mēdz izmantot tomātu konservēšanai, - ļoti labi der arī baziliks, timiāns, rozmarīns, lupstājs un koriandrs.
- Jāņem vērā, ka no importa tomātiem, kas visu gadu nopērkami lielveikalos, garšīgus konservus pagatavot nevar - tur vainojams pārāk lielais kaitīgo piedevu daudzums. Pirmā pazīme, kas liecina, ka tomāti nav derīgi konservēšanai, ir tik tikko jūtama zivju piegarša.
- Tā kā tomātos ir daudz sulas, tie nav piemēroti iesaldēšanai veselā veidā. Tomātus blanšē, novelk miziņu, izņem sēklas, mīkstumu sagriež gabaliņos, iepilda mazos trauciņos un sasaldē.
- Tomātu konservi ir iecienīti Vidusjūras valstīs, tāpēc tiem ir piemēroti tie garšaugi, kas izplatīti šajā reģionā: baziliks, rozmarīns, timiāns, salvija un ķiploki. Savukārt mūsu platuma grādos tomāti lieliski garšo ar sīpoliem, dillēm, pētersīļiem un selerijām.
Teksts no grāmatas "Konservēšanas rokasgrāmata", Iveta Galēja; apgāds "Zvaigzne ABC"
Raksts pirmoreiz publicēts 2021. gada 11. augustā.