Kā gatavot dārzeņus, saglabājot to vērtīgās īpašības?

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Foto: depositphotos.com

Dārzeņi ir vērtīgs vitamīnu, minerālvielu un citu vērtīgu vielu avots. Dažādas veselības organizācijas rekomendē dienā apēst vismaz 5 dažādus dārzeņus, pie tam tos var lietot ne tikai svaigus, bet arī tvaicētus, vārītus, ceptus, grilētus. Āķis slēpjas tajā, ka nepreizi dārzeņus gatavojot, augstā temperatūrās tie zaudē vērtīgās vielas.

Pastāstīsim kā pagatavot dažādu dārzeņu veidus augstā temperatūrā, bet saglabājot tik ļoti nepeiciešamos vitamīnus un minerālvielas. Lai tava ēdienkarte sastāv tikai no vērtīgiem un veselīgiem produktiem!

Zaļie dārzeņi

Šie dārzeņi skaitās visveselīgākie un vērtīgākie. Tie sevī ietver daudz antioksidantu, vitamīnu, šķiedrvielu un minerālvielu, kas nostiprina imunitāti un labvēlīgi ietekmē cilvēka organismu kopumā, īpaši gremošanas orgānus, nervu sistemu un sirdi. Pie šiem dārzeņiem pieder: brokoļi, spināti, bulgāru pipari, kabači, sparģeļi, zaļās pupiņas, zirnīši. 

Šķiņķī ievīstīti sparģeļi

Foto: Depositphotos.com

Zaļos dārzeņus nav ieteicams ilgi vārīt. Ieteicamākais pagatavošanas veids ir izmantojot tvaiku, tādejādi termiskā apstrāde minimāli ietekmē dārzeņa vērtīgās īpašības. Ja nepieciešams dārzeņus iemērkt ūdeni, labāk jau vārošā, tad tiks saglabāta lielāka vērtība un nenotiks pilnīga C vitamīna iznīcināšana.

Baltie dārzeņi

Pēc sava sastāva, baltie dārzeņi tālu neatpaliek no zaļajiem. Arī šie dārzeņi satur vitamīnus, minerālvielas, šķiedrvielas un vēl citas vērtīgas vielas. Populārākie baltie dārzeņi ir kartupeļi, ziedkāposti, kolrābji un sīpoli.

Lai pagatavotu baltos dārzeņus ar minimālu vērtīgo vielu zudumu, centies tos gatavot vārošā ūdenī un cept strauji, uz lielas liesmas pannā bez vāka. Ilgstoša termiska apstrāde negatīvi ietkemē šo dārzeņu sastāvu. Nav arī nepieciešams šos dārzeņus gatavot līdz pilnīgai gatavībai. Procesu pārtrauc al dente stadijā, atstāj tos uz plīts un tie paši nogatavosies līdz galam - tādejādi dārzeņi nepārgatavosies un saglabās vairāk vērtīgo vielu.

Sviestā cepti puķukāposti ar kariju

Foto: Depositphotos.com

Dzeltenie un oranžie dārzeņi

Lielu popularitāti iemanto oranžie un dzeltenie dārzeņi: burkāni, ķirbji, saldie kartupeļi. Šie dārzeņi satur ļoti vērtīgo beta karotīnu, kas cilvēka organismā pārvēršas par A vitamīnu. Bez šī vitamīna, oranžie un dzeltenie dārzeņi sevī ietver arī citus vitamīnus, minerālvielas, antioksidantus, cukurus un organiskās skābes.

Lai maksimāli saglabātu šo dārzeņu vērtību, nekādā gadījumā nedrīkst tos pārgatavot! Pārgatavotiem dārzeņiem zūd košā krāsa un līdz ar to izzūd arī vērtīgais beta karotīns. Vislabāk šos dārzeņus tvaicēt vai gatavot vārošā ūdenī zem vāka, bet neilgu laika posmu.

Franču burkāni

Foto: Depositphotos.com

Tumšie dārzeņi

Tumšās krāsas dārzeņi, piemēram, baklažāni un bietes, arī ir ļoti vērtīgi un labi ietekmē organismu. Šos dārzeņus var vārīt ilgāk kā zaļos un baltos, jo viņiem nepieciešams mazliet vairāk laika, lai tie kļūtu mīksti. Tomēr, tāpat nevajadzētu pārvārīt, jo tiks iznīcīnāts viss labais un vērtīgais. Šiem dārzeņiem piemērota būs grilēšana, vārīšana vārošā ūdenī un cepšana krāsnī. 

Grilētu baklažānu uzkoda ar sieru un tomātiem

Foto: Depositphotos.com

Avots: Kitchenmag.ru

KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu