Kļūdas, kuras Tu pieļauj, lietojot virtuves dēlīti

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Foto: depositphotos.com

Ja Tu gatavo, tad visticamākais, ka Tavu virtuves piederumu sarakstā ir arī vismaz viens, ja ne pat divi virtuves dēlīši. Tie šķiet ir pavisam pašsaprotami un vienkārši palīgi virtuves darbos, tači ir daudz mazu nianšu, kuras der zināt: kādus dēlīšus labāk izmantot, vai ir labi tos mazgāt trauku mašīnā, kāds ir labākais izmērs. Noskaidrojot atbildes, darbojies veiksmīgāk savā virtuvē. Apzini 9 virtuves dēlīšu lietošanas kļūdas, lai turpmāk tās vairs nepieļautu.

1. Gaļas un dārzeņu griešana uz viena virtuves dēļa

Izvairies no dažādu produktu – gaļas (liellopps, vista, cūkgaļa) un augļu, dārzeņu griešanas uz viena virtuves dēļa. Izvēlies dažādu krāsu plastmasas dēlīšus - katram produkta veidam savu, piemēram sarkanu jēlai gaļai un zaļu dārzeņiem. Ja Tu priekšroku dod koka dēlīšiem, izmanto krāsaino līmlenti, lai tos kā atzīmētu.

Foto: Depositphotos.com

2. Slideni dēlīši

Ietaupi savu laiku un sargi pirkstus, padarot drošu savu virtuves dēlīti vēl pirms sāc uz tā griezt produktus. Ja iegādājies jaunu - izvēlies ar gropītēm vai arī zem sava esošā liec mitru papīra dvieli, kas neļaus dēlītim slīdēt pa galda virsmu.

Ievēro – neliec zem dēlīša virtuves auduma dvieli, kas var būt par biezu un tieši pretēji – radīt nestabilu darba virsmu!

Foto: Depositphotos.com

3. Nepareiza izmēra dēlītis

Tāpat kā pārāk mazi paklāji neiederās dzīvojamā istabā, tāpat pārāk mazi griežamie dēlīši apgrūtina darbu virtuvē. Dod sev pietiekami daudz vietas, lai brīvi vari produktus griezt šķēlēs un kubiņos, neuztraucoties par to, ka kaut kas var nokrist no griežamās virsmas.

Lai pārliecinātos, ka Tavs virtuves dēlītis ir pietiekami liels, novieto nazi pa diagonāli dēlītim, ja naža gali “iet” pāri, tad dēlītis ir par mazu; dēļa virsmai jābūt par dažiem cm lielākai nekā nazim.

Foto: Depositphotos.com

4. Neizmanto trauku mazgājamo mašīnu!

Vienalga, vai tas ir no koka vai plastmasas, virtuves dēlīti nevajadzētu mazgāt trauku mazgājamā mašīnā, jo tur tie ilgāk ir pakļauti ūdens un karstuma iedarbībai. Vienkārši nomazgā to lielāku daudzumu trauku mazgājamā līdzekļa. Ja vēlies, lai būtu īpaši tīrs - izmērcē ūdens un etiķa šķīdumā (4:1) pirms mazgāšanas.

5. Koka dēlīšus ieeļļo

Pēc vairākām mazgāšanas reizēm, koka dēļi sāk izžūt, plaisāt un deformēties. Ieeļo tos ar ar šķidro parafīnu vai bišu vasku - tas nav kaitīgs un palīdz izvairīties no ūdens absorbēšanas.

Foto: Depositphotos.com

6. Ja izmanto stikla vai marmora virtuves dēlīšus

Šie dēlīši ir tīri dekoratīvi un nav ieteicami izmantošanai pamata funkcijām. Konkrētie materiāli ātri notrulina nažus, kā arī tie ir ļoti slideni.

Foto: Depositphotos.com

7. Bambuss

Bambuss ir daudz cietāks kā koks, tā rezultātā naži paliks neasi daudz ātrāk. Ja tomēr, šis materiāls Tev šķiet vistīkamākais dabas aizsardzības nolūkos, iegādājies labu nažu asināmo.

Foto: Depositphotos.com

8. Nolietoti virtuves dēlīši

Ja Tavam dēlītim ir parādījušies robi un dziļi iegriezumi, to kļūst ļoti grūti kopt , kā rezultātā rodas lieliska vide baktērijām. Nežēlo veco dēlīti- nomaini pret jaunu!

Foto: Depositphotos.com
KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu