Klusās medības: kas jāņem vērā sēņojot? Padomi un receptes!

Klusās medības: kas jāņem vērā sēņojot? Padomi un receptes!

Doties pastaigā pa mežu, kuras laikā vēl pielasīt pilnu grozu lielisku sēņu - tā ir īst bauda. Bet arī klusajām medībām ir savi noteikumi, kurus der zināt katram sēņotājam, lai saglabātu līdzsvaru dabā un nenodarītu postu ne mežam, ne sev.

Mosties agrāk!

Labākais laiks, kad doties uz mežu ir agrs rīts un tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, vēl nav tik karsts, otrkārt, rasā spīdošas sēnes ir vieglāk pamanāmas, treškārt, tās būs svaigas, stingras un vieglāk transportējamas. Pietam, jo agrāk mežā, jo lielāka iespēja, ka kāds nav pirms tevis jau tur bijis.

Sagatavo nepieciešamo inventāru!

Līdzi ņem nazīti un grozu. Maisos un somās sēnes apvītīs, jo tām trūks gaisa, pie tam, kā arī luzīs, jo stabili nebūs novietojamas. Atrastās sēnes no liekajiem gružiem notīri turpat mežā. Groziņā liec tās uz cepurītēm vai stabili uz sāna. 

Esi pārliecināts par to, ko liec grozā!

Daudzām ēdamām sēnēm ir indīgas dvīnes. Par laimi, līdziniekus var atšķirt pēc virknes dažādu pazīmju, tomēr, ja tu neesi sēņu eksperts un neesi pārliecināts par kādu sēni, neriskē. Griez tikai un vienīgi tās sēnes par kurā esi 100% pārliecināts. Bet neesi mežonis, indīgās sēnes atstāj neskartas. Pat ja cilvēkam tās ir kaitīgas, dzīvniekiem un augiem tās var būt pat ļoti veselīgas un nepieciešamas. Pie tam, sabradājot indīgas sēnes, pastāv risks to indīgās sporas pārnest mājās.

Izvēlies jaunas sēnes!

Grubuļainas, sausas, "sašļukušas" un izmēros milzīgas sēnes ir ne tikai negaršīgas, bet var būt arī kaitīgas. Tās mežā pavadījušas ilgu laiku un sevī uzkrājušas arī toksiskas vielas.  Nevajadzētu griezt arī pavisam mazas, tikko pamanāmas sēnītes, tas tāds nelāgs niķis. Pēc 3 dienām tās būs labi paaugušās un kādu patiesi iepriecinās, kamēr tu pat uz zoba nesajutīsi.

Saudzē sēņu vietas!

Lai sēnes iecienītajās vietās nepazustu, esi akurāts, sēnes nogriez nevis bruāli rauj ārā no zemes, izpostot vēl visu vidi tai apkārt.

Izvēlies pareizās sēņošanas vietas!

Būtu gana muļķīgi meklēt sēnes ļoti garā zālē, šādas vietas sēnes nemīl. Nelasi arī ceļu tuvumā, jo sēnes absorbē automašīnu izplūdes gāzes un tādejādi var kļūt kaitīgas veselībai.

Esi vērīgs!

Ja atradi vienu sēni, ieskaties! Sēnēm patīk augt bariņos, ja vienu esi pamanījis, ļoti iespējams, ka turpat blakus būs vēl kāda.

Tiklīdz mājās no meža, dodies pie plīts!

Sēnes ir tas produkts, kas ļoti ātri bojājas, tāpēc sēņo ar prātu. Grozos liec tikai tik daudz sēnes, cik būsi spējīgs apēst un pagatavot tuvākajā laikā. Ja kādu laiku sēnes jāuzglabāt, izliec tās vienā kārtā, lai nesāk pelēt, un novieto tumšā, vēsā vietā. 

Lasi vēl:

Avots: Food.inmyroom

Foto: Depositphotos

Komentāri

Pievienot komentāru

Pievienot komentārus var tikai autorizēti lietotāji.

Autorizēties

Jaunumi

Visi jaunumi

Recepšu izlases


Sezonālās receptes


Jaunumi

Visi jaunumi


Video receptes


Jaunumi

Visi jaunumi