Vai tiešām vēlās vakariņas ir kaitīgas?

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Kaspars Garda

22.martā Vecrīgā “Restorānā 3” norisinājās dabīgā minerālūdens ražotāja “Borjomi” rīkots saviesīgs pasākums, kurā noskaidrojās sabiedrībā zināmu personību vakariņošanas paradumi. Pasākumā “Vēlās vakariņas ar Borjomi” profesors Anatolijs Danilāns, uztura speciāliste Ilze Lutere un šefpavārs Ēriks Dreibants nāca klajā ar ieteikumiem un gardām receptēm, lai vēlas vakariņas atstātu pozitīvu ietekmi uz organismu.

Lai arī pēdējā laikā sabiedrībā arvien vairāk runā par uztura ietekmi uz dzīves kvalitāti, liela daļa Baltijas valstu iedzīvotāju cieš no dažādām gremošanas problēmām, ikdienā piekopjot organismam kaitīgus uztura paradumus, secināts “Borjomi” veiktajā starptautiskajā pētījumā, kurā salīdzināti iedzīvotāju vakariņošanas paradumi. Vakariņās piedalījās tādas sabiedrībā zināmas personības kā Valters Krauze, Marika Ģederte, prof. Anatolijs Danilāns, Miks Dukurs, Elita Patmalniece, Samanta Tīna, Vita Jermoloviča, u.c. Vakara gaitā “Restorāna 3” šefpavārs Ēriks Dreibants klātesošajiem piedāvāja trīs vieglu un ātri pagatavojamu ēdienu receptes, kas būs īpaši piemērotas, lai vēlu vakarā paēstu, neradot slodzi ķermenim.

 

Foto: Kaspars Garda

Biešu salāti ar vājpiena biezpiena bumbām, kvinoju un jogurta mērci

 

Foto: Kaspars Garda

Sparģeļu un spinātu krēmzupa ar diedzētiem graudiem un Mocarellas sieru

Foto: Kaspars Garda

Tvaicēti pavasara dārzeņi ar vistas krūtiņu un zaļo lēcu un garšaugu mērci

Miks Dukurs atzīst: “Man diezgan bieži sanāk ēst vēlu, īpaši atgriežoties no koncertiem. Parasti jau tās ir ātrās gatavās uzkodas degvielas uzpildes stacijās vai citur. Bet pēdējā laikā cenšos aizbraukt līdz mājām un no ātrajām uzkodām izvairīties.”

“Dažreiz es ieturu diētas un tad vakaros neēdu, bet ikdienā mēģinu vakariņas ieturēt plkst. 19.30. Dažreiz  gan sanāk tā, ka no rīta iedzeru kafiju, pa dienu negribas ēst, bet vakarā sanāk pieēsties,” pasākumā “Vēlās vakariņas ar Borjomi” stāsta Elita Patmalniece.

Marika Ģederte par saviem ēšanas paradumus stāsta: “Man ļoti bieži sanāk ēst vakaros. No rītiem es nevaru neko ieēst līdz pat plkst. 11.00. Vairākkārtīgi esmu mēģinājusi neēst vakaros, bet nekādi man tas neizdodas, jo pa dienu sanāk ļoti daudz strādāt, un, atnākot mājās, saprotu, ka visu dienu neesmu ēdusi, tāpēc vakarā sanāk pieēsties. Protams, sev arī pārmetu par ēšanu, jo ar katru gadu arvien vairāk un vairāk saprotu, ka tas nav pareizi. Cenšos to kompensēt ar biežākām fiziskām aktivitātēm.”

Foto: Kaspars Garda
Foto: Kaspars Garda
Foto: Kaspars Garda

47% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka itin regulāri nākas sagrēkot ar ēšanu vēlu vakarā, visbiežāk saistot to ar vēlo pārrašanos mājās vai aizkavēšanos darbā. Vēlajās vakariņās visā Baltijā dominē otrie ēdieni, tomēr igauņiem ēdienkarte ir daudzveidīgāka, nekā abās pārējās valstīs, vakariņās biežāk iekļaujot arī salātus, sviestmaizes un karstos dzērienus. Savukārt Latvijā vakariņu ēdienkartē biežāk, nekā Lietuvā un Igaunijā ir sastopami raudzētie piena produkti. Pozitīvi, ka Latvijas iedzīvotājus mazāk, nekā igauņus un lietuviešus nomoka dažādas gremošanas problēmas, tomēr Latvijā 15% ikdienā regulāri saskaras ar smaguma sajūtu vēderā, it īpaši darbdienās. Vēl 13% ar to sastopas ik pa laikam. Jautājot respondentiem par viņu attieksmi pret vēlajām vakariņām, 50% lietuviešu uzskata, ka tās neatstāj labu iespaidu uz ķermeni. Latvijā un Igaunijā tā uzskata vien trešdaļa aptaujāto – teju puse aptaujāto šajās valstīs nejūtas uztraukti vai pat drīzāk izjūt apmierinājumu vēlu paēdot. Igauņi vairāk uztraucas par vēlo vakariņu ietekmi uz figūru.

Foto: Kaspars Garda

„Zinātnieki ir noskaidrojuši, kāpēc vakaros gribas ēst – resnā zarna ir endokrīnais orgāns, kas izdala hormonu, kurš mazina apetīti. Ir cilvēki, kam šis orgāns vakara pusē izstrādā šo hormonu, taču dažiem cilvēkiem šis orgāns neizstrādā šo hormonu, tāpēc arī gribas ēst.  Un galvenais secinājums ir tāds, ka cilvēks apaļīgs paliek nevis tāpēc, ka ēd vakaros, bet gan tāpēc, ka ēd vakaros pārāk daudz. Tāpēc nav svarīgi, kurā diennakts daļā ēd, bet gan cik daudz ēd – ēšana vakarā nav kaitīga, kaitīga ir pārēšanās. Vajadzētu ēst nesteidzoties, maziem kumosiem, kā arī nevajadzētu ievērot latviešu zelta likumu, ka nevajag neko atstāt uz šķīvja. Drīkst un pat vajag! Apēdot visu, pat ja negribas, mēs savai veselībai izdarām ļoti lielu ļaunumu. Tai vietā, lai mocītos pēc pārēšanās, īpaši, ja rodas dedzinoša, svilinoša vai cita nepatīkama sajūta kuņģī, var iedzert “Borjomi”, tad organismā notiek skābes neitralizēšana,  uzlabojas pašsajūta un dzīves kvalitāte,” pareiza uztura nozīmi uzsvēra gastroenterologs, profesors A. Danilāns.

Arī uztura speciāliste I. Lutere uzskata, ka ēšana vēlu vakarā nav kaitīga, galvenais jābūt sabalansētam uzturam: „Vakara ēdienam labāk būtu nepieciešams sastāvēt no olbaltumvielām un no dārzeņiem, izslēdzot ogļhidrātus, ko satur graudaugi. Tas, ko vakarā noteikti nevajadzētu ēst, ir taukvielām bagāti ēdieni – miltu produkti un saldumi, tajā skaitā, konditorejas izstrādājumi, jo ar saldumu kāri vakaros varētu vilkt paralēles ar cukura līmeni organismā. Ja vakarā cukurs ir nokritis uz zemākās fizioloģiskās normas robežas,  tad gribot vai negribot, mūsu ķermenis darīs visu, lai cukura līmeni organismā nostabilizētu normālā vidējā daudzumā. Tāpēc, lai varētu ierobežot svaru, un tas nenāktu vairāk klāt, ir trīs vienkārši paņēmieni, kur viens no tiem būtu jāievēro. Pirmais – ēst tikpat, bet kustēties mazliet vairāk nekā esam ieraduši; otrais - ēst mazāk, bet fiziskās aktivitātes paliek kā līdz šim; trešais – mazliet mazāk ēst un mazliet vairāk kustēties. Bet par “Borjomi” – veikti pētījumi liecina, ka, uzlabot gremošanas sistēmas darbību var, dzerot minerālūdeni, kurš ir istabas temperatūrā, nevis auksts no ledusskapja, kas nepatīkamas sajūtas kuņģī vēl vairāk saasinās.”

Sabīne Puķe
“Borjomi” komunikācijas konsultante
T.: +371 29145958
E-pasts:sabine.puke@ogilvy.lv

KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu