Katogēnā diēta svara korekcijai un epilepsijas ārstēšanai

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: receptes.lv

Ketogēnā diēta ir augsta tauku, zema ogļhidrātu un ierobežotu olbaltumvielu satura diēta. Tā sākotnēji tika radīta 1921. gadā epilepsijas ārstēšanai. Oriģinālais protokols augsta tauku un zema ogļhidrātu satura diētas pielietošanai tika radīts Mayo klīnikā (Mayo Clinic), Ročesterā, Minesotā, ASV (Kossoff. E, et al., 2009).

Pēc epilepsijas medikamentu (fenitoīna un nātrija valporāta) atklāšanas, ketogēnās diētas pielietojums krasi samazinājās, ņemot vērā diētas sarežģītību un tās ievērošanas grūtības (Sharma S, Jain P., 2014).

Pēdējo piecpadsmit gadu laikā ir notikusi pakāpeniska ketogēnās diētas aktualizācija bērnu epilepsijas ārstēšanai, kā arī pieaugusi sabiedrības interese par diētas pielietojumu svara korekcijai. Šajā laikā ir publicētas vairāk nekā 700 augstas kvalitātes zinātniskas publikācijas par ketogēno diētu. Mūsdienās tiek izmantotas arī vairākas ketogēnās diētas variācijas, tādas kā modificētā Atkinsa diēta un Zema glikēmiskā indeksa diēta (Sharma S, Jain P., 2014).

Klasiska ketogēnā diēta sastāv no 4:1 attiecības starp gramiem tauku pret gramiem ogļhidrātu un olbaltumvielu kopā. Ketogēnā diēta tiek individuāli piemērota katram pacientam un paredz striktu produktu svēršanu. (Stafstrom C.E., Rho J.M., 2012).

Grāmata ‘‘Keto diēta’’

Angels Milevs grāmatu “Keto diēta” pozicionē kā “uztura ceļvedi” un tā lieliski pilda šo funkciju – norāda uz ceļu Ketogēnās diētas pasaulē. Grāmatā vienkāršā un visiem saprotamā valodā aprakstīts Ketogēnās diētas darbības mehānisms, diētas veidi, un galvenās atšķirības no citām zemu ogļhidrātu satura diētām, kuras mūsdienās kļūst arvien populārākās. Grāmatā ir sniegtas rekomendācijas Ketogēnās diētas uzsākšanai un pat izveidots uztura plāns nedēļai, sniedzot lasītājam praktiskas vadlīnijas, lai diētu izmantotu svara samazināšanai.

Uzskatu, ka šī grāmata kalpo kā labs iepazīšanās materiāls ar Ketogēno diētu, kas paplašinās lasītāja redzes loku zema ogļhidrātu un augstsa tauku satura diētu pasaulē un rosinās izzināt vairāk par Ketogēno diētu un tās pielietojumu ne tikai svara samazināšanai, bet arī veselības stāvokļa un dzīves kvalitātes uzlabošanai. Neskatoties uz Ketogēnās diētas “pieklājīgo vecumu”, zinātniskie pētījumi atklāj arvien jaunus diētas iespējamos pielietojumus dažādu slimību ārstēšanā, tāpēc uzskatu grāmatu “Keto diēta” par noderīgu papildinājumu citu ar uzturu saistīto grāmatu kolekcijai.

Keto diētas plāna 1. diena. Visu 7 dienu plāns atrodams grāmatā.

Brokastis:

Desas un spinātu fritata (pildīta omlete) (206 kalorijas, 16 g tauku, 1g neto ogļhidrātu, 12 g olbaltumvielu).

Kafija ar 2 tējk. saldā krējuma (120 kalorijas, 12 g tauku, 1 g neto ogļhidrātu, 0 g olbaltumvielu).

Frittata ar desu un spinātiem

Foto: Receptes.lv

Uzkoda

1/2 avokado ar diētisko sāli un pipariem (114 kalorijas, 11 g tauku, 1 g neto ogļhidrātu, 1 g olbaltumvielu)

Pusdienas:

1/2 tases vienkāršu olu salātu (166 kalorijas, 14 g tauku, 1 g neto ogļhidrātu, 10 g olbaltumvielu).

2 šķēlītes cepta bekona (92 kalorijas, 7 g tauku, 0 g ogļhidrātu, 6 g olbaltumvielu)

Vienkārši olu salāti

Foto: Receptes.lv

Vakariņas:

170 g grilētas vistas (276 kalorijas, 11 g tauku, 0 g ogļhidrātu, 42 g olbaltumvielu)

3/4 tases ziedkāpostu au gratin (215 kalorijas 19 g tauku, 2 g neto ogļhidrātu, 6 g olbaltumvielu)

2 tases grieztu romiešu salātu lapu (16 kalorijas, 0 g tauku, 1 g neto ogļhidrātu, 1 g olbaltumvielu)

2 tējk. Cēzara salātu mērces (bez cukura) (170 kalorijas, 18 g tauku, 2 g neto ogļhidrātu, 1 g olbaltumvielu)

Brīdinājumi pirms ketogēnās diētas uzsākšanas.

Ļoti liela nozīme diētas veikmīgam pielietojumam ir pacienta izglītošanas procesam par pārtikas produktiem un to uzturvielu sastāvu, līdz ar to ir nepieciešams apmācīts un pieredzējis uztura speciālists vai diētas ārsts, lai uzsāktu un veiksmīgi pielietotu ketogēno diētu (Stafstrom C.E., Rho J.M., 2012).

Pareizi sabalansēta diēta spēj cilvēku nodrošināt ar adekvātām vitamīnu un minerālvielu devām. Ņemot vērā, ka Ketogēnā diēta ierobežo augļu, dārzeņu un graudaugu uzņemšanu, ir nepieciešama uztura bagātināšana ar vitamīniem un minerālvielām. Visiem pacientiem tiek rekomendēti multivitamīnu preperāti, kopā ar minerālvielām, kā arī kalcijs kopā ar vitamīnu D. Reizēm tiek ieteikti arī selēnu, cinku, magniju un fosfotu sturoši uztura bagatinātāji, taču nav pietiekošu zinātnisku pierādījumu, lai to lietošanu pamatotu. (Kossoff. E. H., et al., 2009).

Uzsākot Ketogēno diētu, nereti tiek novēroti dehidratācijas simptomi, tāpēc īpašu uzmanību ir jāpievērš šķidruma uzņemšanai.

Ilgāku laiku ievērojot ketogēno diētu izplatītākā blakusparādība ir aizcietējumi. To var atrisināt palielinot balastvielu daudzumu uzturā un lietojot laktulozi.

Augstais tauku un zemais šķiedrvielu saturs diētā var provocēt esoša gastroezofageālā refluksa saasinājumu (Sharma S., Jain P., 2014).

Jāņem vērā, ka 3-10% pacientu – bērnu, kas ar Ketogēnās diētas palidzību ārstē epilepsiju, tiek konstatēti nierakmeņi. (Sampath A., et al., 2007).

Ketogēnā diēta kā epilepsijas terapija metode.

Ketogēnās diētas efektivitāte, ārstējot bērnu epilepsiju, ir augstāka, nekā lielākajai daļai pret krampju medikamentiem. Ketogēno diētu kā terapijas metodi rekomendē epilepsijas gadījumos, kad ārstēšana ar diviem vai trijiem epilepsijas medikamentiem ir bijusi nesekmīga.(Sharma S., Jain P., 2014).

2013. gadā veiktā meta-analīze par ketogēnās diētas efektivitāti, kurā tika apkopoti rezultāti no 38 pētījumiem, parāda, ka no retrospektīvo pētījumu dalībniekiem 18,6% epilepsijas pacientu atbrīvojās no lēkmēm pilnībā, 26,3% dalībnieku lēkmju skaita samazinājums bija vairāk kā par 90%, savukārt 57,1% dalībnieku lēkmju samazinājums bija vairāk kā par 50%. Prospektīvos pētījumos šie rezultāti ir līdzīgi (Li H., et al., 2013).

Šobrīd aktuālajā Kohreinas bibliotēkas (Cochrane Library) pārskatā par Ketogēnās diētas pielietojumu epilepsijas ārstēšanā ir secināts, ka Ketogēnā diēta ir piemērota terapijas metode bērniem, kuriem lēkmju kontrole nav iespējama ar medikamentiem vai operatīvu iejaukšanos. Pārskatā minēts, ka būtu nepieciešami papildus pierādījumi par ketogēnās diētas klīnisko pielietojumu pieaugušajiem epilepsijas pacientiem, kā arī norādīts, ka ketogēnās diētas modifikācijām, piemēram, Modificētā Atkinsa diēta varētu būt līdzīgs efekts, kā klasiskajai Ketogēnajai diētai, taču, lai to apstiprinātu ir nepieciešami papildus pētījumi. (Martin K., et al., 2016).

Latvijā Ketogēnās diētas uzsākšanu atbilstoši vadlīnijām nodrošina Bērnu Klīniskās Univesitātes Slimnīcas (BKUS) Neiroloģijas un Neiroķirurģijas klīnikā. Stacionārā, paralēli pacienta stāvokļa novērošanai, tiek nodrošināta arī ģimenes izglītošana par Ketogēno diētu un sniegta nepieciešamā informācija, lai ģimenes spētu turpināt diētu mājas apstākļos, tajā skaitā apmācība veikt ketonu līmeņa asinīs noteikšanas eksprestestu ar glikometru. (Brīvmane I., 2011).

Foto: Receptes.lv

Normunds Muskats

Diplomēts uztura speciālists

KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu