“Garšīgie likumi” skolās visā Latvijā. Gatavo skolēni!

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes un Depositphotos.com

Eiropas Parlamenta Informācijas biroja (EPIB) Latvijā projekts “Garšīgie likumi” skolās visā Latvijā notiek jau otro gadu. Skolēni gūst svarīgas zināšanas par pārtikas drošību, patērētāju tiesībām un atbildību, kā arī Eiropas Parlamenta paveikto šajā jomā. Projekta ietvaros jaunieši tiekas ar augsta līmeņa nozares ekspertiem - uztura speciālistiem, pavāriem, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāvjiem un uzzina aktuālo par ģenētiski modificētiem organismiem, alergēniem, jauno pārtiku un citiem ar pārtikas drošību saistītiem jautājumiem.

Foto: publicitātes un Depositphotos.com

No Pušmucovas līdz pat Ventspilij - 2016./2017. mācību gadā projektā “Garšīgie likumi” iesaistījušās 103 skolas no visas Latvijas. Savukārt iepriekšējā - 2015./2016. mācību gadā - projekts notika tehnikumos un profesionālajās vidusskolās.

Banānu mafini bez alergēniem

Foto: publicitātes un Depositphotos.com

Projekta “Garšīgie likumi” ietvaros EPIB skolām piedāvā mācību materiālus par trim tēmām: alergēni, ģenētiski modificēti organismi un jaunā pārtika. Mācību materiāli ir izstrādāti sadarbībā ar uzturzinātnes ekspertiem un pedagogiem un saskaņoti ar Zemkopības ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta Biotehnoloģijas un kvalitātes nodaļu un Pārtikas uzraudzības departamentu, kā arī Valsts izglītības satura centru. Mācību materiāli ir piemēroti vidusskolēniem un pamatskolas vecāko klašu skolēniem.

Kartupeļu cietes vafeles

Foto: publicitātes un Depositphotos.com

“EcoCatering” restorāna šefpavārs Rihards Frīdenbergs–Kalniņš, uztura speciāliste, RSU docētāja Liene Sondore, dzīvesstila bloga HappyWhispers.lv autore, Džeimija Olivera kustības “Food Revolution” vēstnese Latvijā Līga Andžāne, Pārtikas un Veterināra dienesta pārstāvji, Latvijas Zemes draugu Ilgtspējas skolas koordinatore Zane Ruģēna un daudzi citi augsta līmeņa nozares eksperti iesaistījās “Garšīgo likumu” projektā un diskutēja ar jauniešiem par veselīga uztura jautājumiem. Mācību noslēgumā skolēni savas zināšanas demonstrēja pašu veidotās, tematiskās degustācijās, pie reizes pārbaudot, kas no pārtikas jauninājumiem garšo un kas - nē. Šāda projekta īstenošana ļauj iegūtās zināšanas reāli pielietot praksē.

Saldais enerģijas sēklu batoniņš

Foto: publicitātes un Depositphotos.com

“Jautājumos par pārtikas drošību, līdzās nozares ekspertiem un uzņēmējiem, īpaši svarīgi iesaistīt arī jauniešus - nākotnes patērētājus, uzņēmējus, vecākus. Patlaban industrija strauji piedzīvo inovācijas gan pārtikas saturā, gan marķējumā u.c., tādēļ būtiskas ir jauniešu zināšanas un izpratne, kā arī personīgais viedoklis par reālo situāciju. Šajā saistībā informējam arī par Eiropas Parlamenta paveikto darbu un pieņemtajiem lēmumiem iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai, pārtikas drošībai un administratīvā sloga mazināšanai uzņēmējiem,” projekta “Garšīgie likumi” mērķi un būtību skaidro Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā vadītāja Marta Rībele.

Kukurūzas miltu vafeles

Foto: publicitātes un Depositphotos.com

Projekta rezultātā skolēni:

  • NOSKAIDRO, kas ir ģenētiski modificēta pārtika un vai tā ir sastopama Latvijā;

  • GŪST PRIEKŠSTATU, kā Eiropas Parlamenta lēmumi uzlabo alerģisku cilvēku dzīves kvalitāti;

  • UZZINA, kas ir jaunā pārtika;

  • GŪST IZPRATNI par Eiropas lēmējinstitūciju, valsts, pašvaldību un ēdināšanas nozares speciālistu lomu rūpēs par drošu pārtiku Latvijas un citu ES valstu iedzīvotājiem.

Turku zirņu cepumi

Foto: publicitātes un Depositphotos.com

Jautājumiem par pārtikas drošību un patērētāju aizsardzību ir ļoti nozīmīga vieta Eiropas Parlamenta dienaskārtībā:

  • Saistībā ar ģenētiski modificētu pārtiku: 2015. gada sākuma Eiropas Parlaments atbalstīja tiesību aktu, kas ļauj ES dalībvalstīm, t.sk., Latvijai, ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu augu kultivēšanu savās teritorijās, pat ja to būs atļāvusi ES.

  • Saistībā ar jauno pārtiku: ES likumdevēji Eiropas Parlaments un Eiropas Savienības Padome ir vienojušies papildināt jaunās pārtikas regulu, lai nodrošinātu gan pārtikas drošību, gan mazinātu administratīvo slogu uzņēmējiem, gan sekmētu inovācijas. Piemēram, tiks samazināts reģistrācijas procesa ilgums līdz aptuveni 7 mēnešiem, vienkāršota reģistrācijas procedūra, vienkāršota un paātrināta trešo valstu jaunās pārtikas reģistrācija, noteikta tiesiskā skaidrība patērētājiem un uzņēmējiem u.c. Saskaņā ar abu ES likumdevēju – Eiropas Parlamenta un ES Padomes - pieņemto lēmumu jaunās pārtikas regula stāsies spēkā no 2018. gada.

  • Saistībā ar alergēniem: 2014.gadā stājas spēkā Eiropas Parlamenta un Eiropas Savienības Padomes regula, kas uzliek par pienākumu visiem ES pārtikas ražotājiem obligāti norādīt alergēnus produktu marķējumā. Jaunie noteikumi tāpat paredz, ka informācija par alergēniem jānorāda nefasētiem produktiem, piemēram, pārtikai, ko piedāvā restorānos vai ēdnīcās.

* Receptes sagatavojuši skolēni projekta “Garšīgie likumi” ietvaros.

KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu