Kā pieradināt bērnus ēst dārzeņus? 5 padomi vecākiem
Veselīgs uzturs

FOTO: Depositphotos

Dārzeņiem jābūt ikviena cilvēka uzturā. Dietologi iesaka tos pievienot katrai ēdienreizei, un vakariņās  tiem vajadzētu veidot lielāko daļu tava šķīvja satura. Realitātē pieaugušie dārzeņus bauda labprāt, bet bērni atsakās, vēsta “Postimees”.

Svarīgi apzināties, ka bez laba piemēra un vecāku līdzdalības bērns nevar iemācīties ēst veselīgi. Rādi, stāsti, izmēģiniet kopā, un, lai arī ne uzreiz, bērns atradīs tos dārzeņus, kas viņam garšos.

Lūk, pieci vērtīgi padomi vecākiem.

1. Piedāvā bērnam dārzeņus regulāri

Bērniem patīk jaunas rotaļlietas, taču jauni pārtikas produkti ne vienmēr tiek uztverti pozitīvi. Ir svarīgi nezaudēt ticību un, par spīti tam, ka bieži bērns atteiksies un kaut ko neēdīs, tomēr dārzeņus piedāvāt regulāri. Vecāku galvenais uzdevums ir padarīt dārzeņus bērnam zināmus, lai tie nav kas svešs un biedējošs.

2. Nespied ar varu

Tieši tāpat kā pieaugušajiem, arī bērnam tiešām var negaršot kāds konkrēts produkts. Svarīgi ir nevis ar māņiem piespiest bērnu ēst visus dārzeņus, bet atrast tos, ko viņš ēdīs ar prieku, piemēram, ziedkāpostu vietā piedāvā redīsus, bet brokoļu vietā papriku, ja netīk bietes, var mēģināt kolrābi – ir taču no kā izvēlēties.

Galvenais ir neuzspiest, jo citādi bērns var sākt protestu un vienkārši principa pēc neēst vairs nevienu dārzeni.

3. Labie piemēri

Ja liksi bērnam ēst dārzeņus, bet pats tajā laikā baudīsi makaronus ar cīsiņiem un kečupu, diez vai tavi centieni vainagosies ar panākumiem. Bērni vislabāk mācās no tā, ko redz, nevis dzird, tāpēc personiskais piemērs ir labākā izvēle. Gatavo un ēd kopā ar bērnu.

4. Eksperimentē ar gatavošanu un pasniegšanu

Ir dārzeņi, kas vislabāk garšo svaigi, daudzus var izmantot sacepumos, citus vārīt, vēl kādus tvaicēt. Izmanto fantāziju, izvēloties gan gatavošanas veidu, gan arī pasniegšanu. Kaudzītē samesti dārzeņi bērnu var neuzrunāt – spēlējies ar formām un krāsām.

5. Padari dārzeņus bērnam pieejamus

Ja dārzeņi ilgstoši būs bērnam redzamā vietā, pienāks diena, kad bērns tos vēlēsies nogaršot. Ja uz virtuves galda stāv trauks ar saldumiem, tad nebrīnies, ka dārzeņi nav prioritāte. Aizstāj saldumus ar dārzeņiem – seleriju kāti, burkāni, gurķi, redīsi. Izskatīsies skaisti un rosinās dzīvot veselīgāk.

Uz augšu