Vasara un diētas - neatsakies no labajiem taukiem uzturā

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: depositphotos.com

Vasaras sezonai tuvojoties mums visiem gribas būt skaistākiem. Plānojot un īstenojot pavasara diētas, jāatceras, ka ne no visiem taukiem, ko uzņemam ikdienā, vajag atteikties. Skaidro veģetāra uztura skolas Vegus vadītāja Dita Lase.

Atgādinām, ka pastāv arī labie tauki – Omega 3 un Omega 6 taukskābes, kas ir ļoti vajadzīgas pilnvērtīgai organisma darbībai un veselības saglabāšanai. Augu eļļas ir bagātas ar Omega-6 taukskābēm, bet Omega-3 taukskābes pārsvarā ir zivīs. Tās atrodas arī vēžveidīgajos, aļģēs, mandelēs, valriekstos, kā arī dažās augu eļļās, tādās kā linsēklu eļļa, zemesriekstu eļļa un rapšu eļļa. Augstvērtīgs gan Omega-3, gan Omega-6 avots ir arī augstas kvalitātes mīkstie margarīni, kuru galvenā sastāvdaļa ir augu eļļas.

Izvairoties no taukiem uzturā – gan augu, gan dzīvnieku taukiem, mēs neļaujam mūsu organisma šūnām darboties un attīstīties pilnībā, turklāt organismam zūd ievērojams enerģijas resurss. Tomēr jāatceras, ka tauku pārmērības ēdienkartē kombinācijā ar mazkustīgu dzīvesveidu var veicināt aptaukošanos un arī holesterīna paaugstināšanos. Tādās situācijās jāierobežo dzīvnieku tauku patēriņš, kas lielākoties satur piesātinātās taukskābes, tāpēc tos dēvē arī par “sliktajiem taukiem”, līdz ar to dzīvnieku un augu tauku lietošanai uzturā vajadzētu ievērot attiecību 1:2.

Foto: Depositphotos.com

Margarīns un sviests, lai arī paredzēti smērēšanai uz maizes, tomēr ir ļoti atšķirīgi produkti, jo viens ir izgatavots no augu eļļām, savukārt otrs – no dzīvnieku taukiem. Tieši šeit arī slēpjas šo produktu atšķirība - kādus taukus tie satur un cik ļoti tie ir nepieciešami mūsu uzturā.

Sviests ir dzīvnieku valsts produkts, kas nozīmē, ka fiziskas slodzes apstākļos sviests ir labs enerģijas avots. Polinepiesātināto jeb neaizstājamo taukskābju – Omega-3 un Omega-6 sviestā ir maz, tādēļ kā būvmateriāls tas ir maznozīmīgs. Turklāt sviests satur holesterīnu. Labs margarīns ir gatavots no labām augu eļļām, kas satur vērtīgās neaizstājamās taukskābes, kas ir derīgas kā būvmateriāls šūnu membrānās un ietekmē holesterīna līmeni asinīs, to pazeminot. Turklāt šīs taukskābes organisms pats saražot nevar, tādēļ tās ir jāuzņem ar uzturu.

Dita Lase vērš uzmanību, “līdz pat pagājušās vasaras vidum es dzīvoju svētā pārliecībā, ka margarīns – tie ir hidrogenēti augu tauki, bez piecām minūtēm plastmasa, pilni transtaukskābēm, un tādēļ – nevēlams junk food, no kā būtu visos iespējamos veidos jāvairās, kā vampīram no ķiplokiem. Līdz mani uzaicināja vadīt sarunu par taukiem. Saruna atnesa pārsteidzošas atklāsmes – nezināju, bet nu uzzināju, ka jau kopš 1990. gadam Eiropas margarīnu ražotāji vienojušies labprātīgi izskaust no saviem produktiem transtaukskābes – ražot tikai un vienīgi tādu margarīnu, kuros to nav vairāk kā 2%. Praksē tas nozīmēja atteikties no augu eļļu hidrogenēšanas. Radikāli izmainīt ražošanas tehnoloģijas. Turpmāk margarīns savu ziežamo tekstūru iegūtu nevis, pateicoties cietinātajām eļļām, bet gan dabiski cietiem augu taukiem, piemēram, kokosriekstu, tos ar emulgatoru palīdzību sajaucot ar šķidrajām eļļām. Tas nozīmē, ka nu jau 10 gadus ES ražotie margarīni tiek izgatavoti, neizmantojot eļļu hidrogenizāciju, bet gan tikai eļļu samaisīšanu. Fantastiski!”

KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu