Sagatavo organismu vasaras piedzīvojumiem

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: depositphotos.com

Straujiem soļiem Latvijā ienākusi vasara. Saule ieslēgusi intensīvu režīmu, bet vai mūsu organisms tiek tam līdzi? Regulārs nogurums, agresivitāte, nomāktības sajūta un viegla depresija, bezmiegs skaidri liecina par to, ka garajā ziemas periodā organisms ir iztērējis lielu daļu no vitamīnu rezervēm. Ko izvēlēties, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu tukšās rezerves un uzkrātu spēkus vasaras piedzīvojumiem? Atbild veģetāra uztura skolas Vegus vadītāja Dita Lase.

Manuprāt, ķermenis diezgan gudri pats regulē, ka ziemā gribas ēst treknākus, sātīgākus, siltākus ēdienus, bet vasarā - svaigākus, vieglākus, vēsākus. Pavasaris un rudens kalpo kā pārejas laiks, kad pamazām vieni mazinās un tie otri ieņem savu galveno vietu. Visu cauru gadu cilvēkam nepieciešamas visa veida uzturvielas - gan tauki, gan ogļhidrāti, gan olbaltumvielas, šķiedrvielas, vitamīni, minerāli u.c. Izmaiņas ir tikai tajā, ar kuriem produktiem izvēlamies tās uzņemt un kā tos produktus pagatavojam,” stāsta Dita Lase. Taču tieši tāpēc, ka mūsu izvēlētie produkti ziemā nav tik vitamīniem bagāti, kā tie ir vasarā, šajā gadalaiku maiņas periodā ir vērts padomāt, kā efektīvāk palīdzēt savam organismam pēc iespējas ātrāk atgūt enerģiju un spēku.

Foto: Depositphotos.com

Dita Lase uzsver, “visvairāk pavasarī trūkst D vitamīna - jo ziemā pie mums ir pārāk maz saulītes, lai to uzņemtu. Tikko saule pagriežas uz vasaras pusi, tā jāiet ārā baudīt pāris stundu dienā vismaz. Ziemā mūsu vietējie sezonālie dārzeņi ir tādi ne visai atraktīvi - pārsvarā sakņaugi, kas tiek termiski apstrādāti, sautēti, un ne visiem garšo tādi rutki, selerijas, bietes vai sīpoli. Tie visi patiesībā ir ļoti bagāti ar dažādām vērtīgām vielām, tāpēc, ja uzturs bijis gana dārzeņiem bagāts (bez kartupeļiem ir ēsts vēl arī kas cits), un izmantoti saldētavu krājumi augļiem, ēstas ziemas ogas, kā dzērvenes, aronijas, pīlādži, smiltsērkšķi, tad patiesībā nekādam izdaudzinātajam pavasara vitamīnu trūkumam nebūtu jābūt. “ Taču gadījumā, ja aukstie ziemu vakari tika pavadīti pie kādas romantiskas filmas ar ātrajām uzkodām, šobrīd ir jāpievērš visa sava uzmanība dārzeņiem.

“Pavasarī vairāk gribas izbaudīt svaigumu. Pirmo redīsu, gurķi, lociņu. Tāpat izcils vitamīnu uzņemšanas veids ir dažādi diedzējumi - tie dod gan šo svaigumu, gan arī vitamīnus. Un taukvielas būtu jācenšas mazāk karsēt, vairāk uzņemt nerafinētu eļļu veidā, tās pievienojot jau gataviem ēdieniem - pāris tējkarotes dienā. Gan E vitamīns no eļļām, omega taukskābes uzņemtas, gan arī šīs eļļas palīdzēs uzsūkties tā dēvētajai KEDAi - eļļā šķīstošajiem vitamīniem (K, E, D un A vitamīni), tam pašam saulainajam un tik ļoti vajadzīgajam D vitamīnam,” stāsta Dita.

Foto: Depositphotos.com

Ditas Lases pavasara TOP 5 produkti:

  1. Dīgsti, mikrozaļumi
  2. Nezāles (tikko izdīgušās pienenes, nātres, balandas, egļu jaunie dzinumi u.c.)
  3. Bērzu, kļavu sulas
  4. Redīsi
  5. Diedzētu graudu putras (diedzēti zaļie griķi, auzas ir mani favorīti, no modīgākām lietām - kvinoja), kopā ar maltām linsēklām (var izdiedzēt) un kādu nerafinētu eļļu (saulespuķu, ķirbju sēklu, linsēklu)
KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu