Atklājam tradicionālos Vidzemes ēdienus: Priekuļi

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes

Ik katrā ģimenē ir savi iecienītākie un gardākie ēdieni, kas gatavoti pēc mammas, tēta vai pat omītes receptes. Ne vairāk kā 5 lauru lapas, ne mazāk kā 2 tējkarotes sāls, precīzi 10 graudu piparu.. Kādam iespējams recepte tikai "uz sajūtam" gatavota. Bet tomēr ir ēdieni, kas kļuvuši par nemainīgu vērtību ģimenes lokā. Šajā rakstu sērijā publiskosim receptes no Ruckas mākslas rezidenču centra antropoloģiskā pētījuma "Tradicionālie Vidzemes ēdieni šodienas ēdienkartē", atklājot patiesus un aizrautīgus stāstus par cilvēkiem un viņu kaislību - gatavošanu.

Ruta un Pēteris Laņģi

Ruta (77) dejo Eiropas dejas dāmu kolektīvā “Pīpene”. Ar šo kolektīvu izbraukājušas puspasauli, vairāk kā jebkad agrāk. Jaunībā braukusi ar motociklu. Ruta strādājusi par prečzini, kas mūsdienās būtu pārdošanas menedžeris. Pēteris (78) strādājis par autobusa šoferi, vadījis arī citas smagās mašīnas. Ruta ir no Skujenes ciema Amatas novadā, Pētera tēva māja bijusi netālu no Cēsu meža kapiem.

Ruta stāsta, ka tirgū kāpostiem liekot klāt aspirīnu vai saharīnu, lai tie izskatītos svaigi. Viņi kāpostus skābē paši. Un veikalā nopērkamais piens neesot labs, jo tam rūpnieciski izjaukta dabiskā piena molekula. Ruta un Pēteris uzturā lieto savas kaziņas pienu, arī kaķi to dzer, bet veikala pienu tie izbrāķē. Kaķis zinot labāk, kas ir ēdams, un ko labāk neēst. Tāpat uz kaķiem varot pārbaudīt arī gaļu.

Foto: publicitātes

Atminās, kā 80. gados rīkoja lielas Ziemassvētku balles ar bagātīgi latviski klātiem galdiem. Bija arī cūkas galva – izsālīta, pāršķelta uz pusēm, izžāvēta, tad izsautēta mīksta. Tad likta uz šķīvja, ar majonēzi iedekorētām acīm. Apkārt cūkas galvai bija aplikti pelēkie zirņi un pupiņas. Tad kungi baltos kreklos nākuši, aplaistījuši ar spirtu un aizdedzinājuši, skats bijis iespaidīgs un mielasts neaizmirstams, gaļa mīksti izsautēta un apbrūnināta.

Agrāk paši audzējuši cūkas, tagad tikai turot kaziņu un vistas. Ruta novērtē, ka tagad ir vieglāk nopirkt atsevišķus gaļas gabalus, jo tie sadalīti pa frakcijām, agrāk bijis jāpērk liels blāķis, un tad plānveidīgi tas jāizlieto dažādos ēdienos.

Pēteris atceras, kā 1944. gada rudenī devušies bēgļu gaitās uz Raiskuma pusi ar zirdziņu pāri Gaujai, bēguļojuši kādu nedēļu. Tēva gudrība bijusi iedzīt zirgam naglu pakavā, lai krievu armija klibu zirgu izbrāķētu un neņemtu. Kad nākuši atpakaļ, armija tiltu jau bija uzspridzinājusi, nāca pāri pa laipām, zirgi kādu laiku palikuši otrā pusē. Pētera ģimenē viņi bijuši pieci brāļi, visi brīnumainā kārtā kara laikā nenomira no bada.

Cepeti gatavojusi gan Rutas, gan Pētera mamma – tas ir viņu abu bērnības ēdiens, un Ruta to gatavo, izmatojot malkas krāsni. Ēdiena pagatavošanas ilgums – 2 stundas. Kāposti jau vien esot jāsautē 2 stundas. Vajadzējis lauku cilvēkam paēst no tā, kas bijis. Grūbas kāpostiem lika klāt, lai no tiem labāk varētu paēst ziemā.

Bērnībā viss likās daudz skaistāk – šo ēdienu Ziemassvētku galdā Ruta ļoti spilgti atceras, gaļa bijusi pasakaini garšīga. Kad tēvs vēl nebija atpakaļ no kara, mamma viena pati arusi zemi, darījusi citus lauku darbus, audzinājusi bērnus. Rutai 4 gadu vecumā vēl neesot bijuši apavi, adītas zeķītes ar apakšā piesietu ādiņu, arī mētelīša vēl nebija, brālim gan bija. Mamma ar bērniem toreiz bijusi ielūgta pie kaimiņiem uz Ziemassvētkiem un mamma ietinusi Rutu plecu lakatā, paņēmusi viņu pičpaunā pa pilnmēness apspīdētu ceļu aiznesusi pie kaimiņiem Ziemassvētkus svinēt. Visi jauni un veci Ziemassvētkos gājuši rotaļās ap eglīti, dziedājuši “Ādamam bija septiņi dēli”.

Skābos kāpostos sutināts cūkgaļas cepetis ar krāsnī ceptiem dārzeņiem

Foto: publicitātes

Kāpostu skābēšana

Foto: publicitātes
KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu