Svaigi spiestas sulas - cik veselīgas tās ir?

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: depositphotos.com

Ziemas mēnēšos, kad svaigu augļu un dārzeņu nav daudz, ir tik patīkami izdzert glāzi svaigi spiestas sulas brokastu vietā un domās ielikt sev plusiņu par veselīgi sākto dienu. Vai tiešām sulas labvēlīgi ietekmē veselību un figūru? Un vai tiešām svaigi spiestas sulas ir labākas par paciņu sulām?

Ātrā uzlāde

Visvairāk tievēšanas mērķiem sulas noder ar to, ka satur šķiedrvielas (tās satur sulas ar mīkstumu) un pektīnus – mūsu dabīgie organisma tīrītāji, ēdiena “bīdītāji” pa kuņģa-zarna traktu, un organiskās skābes, kuras stimulē gremošanu.
Regulāri lietojot uzturā sulas, tu papildināsi dažu minerālu un vitamīnu deficītu – tātad, noregulēsi vielmaiņu. Vienīgais, kas sašķeļas spiežot sulas mājas apstākļos – ir C vitamīns (pašos augļos, kuri novākti kādu laiciņu atpakaļ, tas nemaz nav tik daudz). Toties minerāļu, karotinoīdu, folija skābes, P vitamīna sulās ir ne mazāk, kā veselos augļos un dārzeņos. Protams, pavasarī, kad vitamīnu un mikroelementu saturs augļos ir samazināts, neceri ar to palīdzību uzpildīt organismu ar visu nepieciešamo.
Sulas paciņa augļu un dārzeņu vietā ir daudz patīkamāka – paliek tīras rokas un nenosmērējas lūpukrāsa. Tiem, kas ievēro diētu, ērti aizvietot zupu ar dārzeņu sulu, bet desertu – ar augļu sulu.
Sulas dod papildus šķidrumu, kura mūsu organismā, kā likums, vienmēr pietrūkst.

Sulu kokteilis Vasaras saule

Foto: Depositphotos.com

Sulīgie maldinājumi

Sulu diēta – labākais variants tievētājiem.
Kurš vispār šo apsurdu ir izdomājis? Aizmirsti par to! Ar sulām cilvēku izved no badošanās kūres, bet tas ir pavisam cits stāsts. Nekādu sulu diētu kategorski nevar būt! Pirmkārt, sulas kaitē kuņģa gļotādai – paaugstinās skābes līmenis, bet ēdiens kuņģī nenokļūst. Otrkārt, sula stimulē apetīti, fermentu izstrādi un seko vai nu noraušanās no tādas diētas, vai nu nopietni kaitējumi gremošanai un līdz ar to arī vielmaiņai. Laikam tikai vīnogu, plūmju un bumbieru sulas ar mīkstumu var uzskatīt par barojošām. Taču šīs sulas ir kalorijām bagātas un tievēšanai nekādi neder. Tomātu sula arī ir barojoša, taču tā parasti satur sāli – vēl viens tievētāju ienaidnieks.

Kārtainais augļu kokteilis

Foto: Depositphotos.com

Paciņu sulas – viena vienīga ķīmija

Kvalitatīvas gatavas sulas ir ļoti ērtas un ne mazāk vērtīgas par svaigi spiestām, var pat skaitīties dabīgas. Turklāt, tās papildus vitaminizē. Ražošanas tehnoloģija optimizēta – no augļu vai dārzeņu masas ar īpašu žāvēšanas metodi iztvaicē ūdeni (sauso pulveri vieglāk un ērtāk transportēt) un tad atkal pievieno. Tāpēc šādas sulas arī saucās par atjaunotām. Bet no konservantiem gan nevajag baidīties. Labāk lai pievieno konservantus, nekā kaudzi ar cukuru un sāli – dabīgajā veidā neviena sula ilgi glabāties nevar. Baidīties vajag tikai no sulām-imitācijām – tajās ir tikai citronskābe, garšas aromatizētāji un cukurs. Vilto parasti caurspīdīgas sulas, imitēt sulas ar mīkstumu ir grūtāk.

Ananasu un greipfrūtu sulas dedzina taukus

Šo efektu parasti izskaidro ar bromelaina iedarbību, kura šajos augļos nav nemaz tik daudz. Un taukus arī tie, neskatoties uz valdošiem uzskatiem, nesašķeļ. Ananāss un greipfrūts un svaigi spiestas sulas no šīem augļiem vienkārši stimulē vielmaiņu un gremošanu (bromelains sašķeļ olbaltumus), tāpēc tos iekļauj anticelulīta un fitnesa programmās.

Ananasa - kivi kokteilis (Sienāzis)

Foto: Depositphotos.com

Sulas jāspiež tikai vasarā?

Svaigi spiestas sulas ir labas jebkurā gadalaikā. Jā, C vitamīna tajos ir maz, toties citu vērtīgu vielu tajās ir pietiekami.

Kāpostu sula ar medu

Foto: Depositphotos.com

Sulas aizvieto augļus un dārzeņus?

Par zobiem atceries? Tiem arī jāstrādā! Mūsu ēdienkartē jau tā ir pārāk maz cietu produktu, neatņemsim tiem pēdējo prieku – pagrauzt ābolu vai burkānu.

Kā pāreizi lietot sulas?

Sāc dienu ar svaigi spiestu citrusaugļu sulu. Uzreiz pēc pamošanās izdzer 1-2 glāzes ūdens un vingrošanas laikā caur salmiņu dzer sulu, vēlāk vieglas brokastis (ne kafija ar cigareti).

Svaigu sulu pareizāk dzert caur salmiņu – tādā veidā agresīvā mutes vide neiznīcina visas sulas labās īpašības.

Nemet ārā biezumus. Biezumi no ogām, dārzeņiem un augļiem – tie satur mums nepieciešamās šķiedrvielas un pektīnus. Tos var pievienot sulai, pankūku mīklai, biezpienam, salātiem vai ēst tāpat.

Spied sulas pēc iespējas biežāk. Nomazgā, notīri un liec suluspiedē svaigus kāpostus, gurķus, selerijas kātus, tomātus, pētersīļus, dilles, baziliku, piparmētras, papriku, kabačus, ķirbi. Protams, ne visus kopā – dārzeņu maisījumus svarīgi pareizi izvēlēties pēc garšas un krāsas (jo krāsaināk, jo labāk) un pēc to iedarbības uz peristaltiku (daži dārzeņi pastiprina gāzu veidošanos). Selerijas, piemēram, labi sader kopā ar visiem dārzeņiem. Jaunie kartupeļi, kāposti un bietes labi garšo ar āboliem un dzērvenēm, brūklenēm, upenēm. Dārzeņu sulu var uzlabot ar 1-2 ēd.k. konservētu gurķu, olīvu, tomātu marinādi.

C vitamīna sula

Foto: Depositphotos.com

Sulu mīnusi

Diezgan liels kaloriju daudzums. Neskatoties uz plaši izplatītu informāciju, svaigi speistas sulas nepalīdzēs nomest svaru, jo satur dabīgu cukuru – fruktozi un glikozi. Pateicoties ātrai uzsūkšanās spējai tas, tieši otrādi, var izprovocēt svara palielināšanos un palielināt cukura daudzumu organismā. Tāpēc, no diētas viedokļa labāk ēst veselus augļus un dārzeņus. Pēdējie pētījumi liecina, ka svaigi spiestu sulu cienītāji aizvien biežāk saskaras ar diabētu. Sulas no paciņām šajā ziņā satur mazāk kaloriju, jo biežāk satur cukura aizstājējus.

Skābas sulas būtu pareizāk šķaidīt ar ūdeni, jo organiskās skābes var traumēt kuņģa gļotādu, vai uzkost ar jebkuru neitrālu dārzeni – salātlapu, gurķi vai tomātu.

Sulas pastiprina apetīti. Tas jāņem vērā tiem, kam grūti cīnīties ar tieksmi lieku reizi ielukoties ledusskapī – šajā gadījumā labāk dzert sulu pirms ēšanas.

Autors: Bonappetit.lv

KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu