5 ikdienišķi produkti, kur paslēpušās veselīgās taukvielas

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: receptes.lv

Uzsākt diētu? Tas nozīmē noteikti izvairīties no produktiem, kas satur taukus! Šādus un līdzīgus apgalvojumus nākas dzirdēt visai bieži. Apzināta izvairīšanās no taukvielām ir izveidojies stereotips, kas bieži vien dzirdams no entuziastiem, kas nolēmuši uzsākt ceļu pretī veselīgākam dzīvesveidam un slaidākam ķermenim. Pirms sākt diētu ar šādu pārliecību, ka taukvielas ir jāizslēdz no uztura, ir vērts zināt, ka sabalansēts uzturs paredz taukvielu klātbūtni – labo jeb veselīgo taukvielu uzņemšanu.

Uztura speciālisti ir apkopojuši 5 produktus, kas satur veselīgās taukvielas, kuras ir noderīgas cilvēka veselībai un pat palīdzēs atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.

Avokado – uztura speciālisti to mēdz dēvēt par „super-bumbu”. Āķis tajā, ka avokado iemieso labās jeb veselīgās taukvielas, kas ir nepieciešamas cilvēka organismam. Zinātniski tās dēvē par mono un polinepiesātinātām taukvielām, kas palīdz strādāt sirdij. Tas ir pārsteidzoši, ka mazais avokado auglis spēj nodrošināt cilvēkam tik daudz svarīgas komponentes. Līdz ar nepiesātinātām taukskābēm – galvenokārt oleīnskābes un linolskābes, kuras pozitīvi ietekmē ādas mitrināšanu un organisma imunitāti, avokado satur lielu daudzumu folskābes, kas palīdz sargāt cilvēka sirdi samazinot homocisteīna līmeni. un palīdz jaunajām māmiņām aizsargāt mazuli no nervu caurulītes attīstības defektiem.

Avokado uzkodu masa ar puraviem

Foto: Receptes.lv

Šī augļa slava pelnīta arī ar lielo daudzumu vitamīnu, ko tas satur – K vitamīns, B6 un C vitamīns, kuriem pievienojas arī varš. Der zināt, ka pateicoties oleīnskābei, ko satur avokado, šis auglis labvēlīgi ietekmē holesterīna koncentrācijas regulēšanu organismā, bet tajā esošais kālijs palīdz saglabāt atbilstošu asinsspiedienu.

Rieksti un sēklas – neraugoties uz to, ka šos produktus līdz pat 60% var veidot taukvielas, tās ir vienas no visveselīgākajām uzkodām, ko iesaka dietologi. Riekstu un sēklu priekšrocība ir labās  nepiesātinātās taukskābes. Šo produktu lietošana uzkodu veidā ir ieteicama ievērojot dažādas diētas. Ieteicamā dienas porcija var būt ~ 30-40g, aptuveni sauja. Ne tikai labās taukvielas, bet arī vērtīgi vitamīni un minerālvielas ir riekstu un sēklu devums cilvēka organismam.

Riekstu sviesta granola

Foto: Receptes.lv

Auzu pārslas – to, ka auzas satur lielu daudzumu šķiedrvielu, zina, katrs. Tomēr, to, ka auzu pārslās var slēpties taukvielas, daudziem ir pārsteigums. Auzas, atšķirībā no citiem labības graudiem, satur visvairāk taukvielu – līdz pat 7%. Auzas satur labās taukvielas, kuras pateicoties to ķīmiskajam sastāvam ir ļoti vērtīgas un nepieciešamas mūsu organisma pareizai darbībai. Auzas satur neaizstājamās nepiesātinātās taukskābes, ko organisms pats nespēj ražot. Nepiesātinātās taukskābes samazina asins trombu veidošanās risku un ieņem īpaši svarīgu lomu aterosklerozes profilaksē un ārstēšanā. Turklāt šīs taukskābes var efektīvi mazināt iekaisumus, kuru cēlonis ir dažāda veida alerģijas.

Veselīgas un sātīgas brokastis no auzu pārslām

Foto: Receptes.lv

Olas – par tām strīdas daudzi, jo tās var paaugstināt holesterīna līmeni, taču tajā pašā laikā tās satur labās taukvielas, kuras labvēlīgi ietekmē mūsu veselību un palīdz uzturēt atbilstošu lipīdu līdzsvaru organismā. Viennozīmīgi, olas ir viens no vērtīgākajiem pārtikas produktiem. Olas baltumu, kā arī citas sastāvdaļas nav iespējams aizstāt ar citiem produktiem.

Taukvielu sastāvs olās ir sekojošs:

  • apm. 60% triglicerīdu,
  • apm. 30% fosfolipīdu,
  • apm.6% – esterificētā holesterīna,
  • apm. 1% – brīvās taukskābes.

Pildītās sinepju olas

Foto: Receptes.lv

Fosfolipīdi, tai skaitā lecitīns, veido holīnu, kas uzlabo atmiņu un pozitīvi ietekmē nervu sistēmas un muskuļu darbību. Olu lipīdu sastāvā ir gan visas mononepiesātinātās, gan polinepiesātinātās taukskābes, bet jo īpaši linolskābe (CLA). Linolskābe aizsargā cilvēka organismu no sirds un asinsvadu slimībām, cukura diabēta, kā arī palīdz uzturēt atbilstošu ķermeņa svaru. Zinātnieki pierādījuši, ka konjugētā jeb saistītā linolskābe ietekmē metabolismu un paātrina organisma bazālās jeb pamatvielmaiņas ātrumu.

Spināti – vai ieraugot šīs zaļās sulīgās lapas mēs domājam par taukvielām, ko uzņemsim? Diezin vai! Līdz ar citām vērtīgajām minerālvielām, spināti satur cilvēka organismam nepieciešamās labās taukvielas, protams, tas nav tik daudz, cik mums spēj dot iepriekš aprakstītais auglis – avokado, taču spinātiem ir milzīga nozīme kā omega-3 un omega-6, holīna, vitamīnu un taukos šķīstošo provitamīnu avotam. Turklāt, spināti ir vērtīgs folskābes avots. Folskābe piedalās asinsrites darbībā un samazina homocisteīna līmeni. Folskābes un labo taukskābju apvienojums pozitīvi ietekmē cilvēka sirdsdarbību. Tomēr vērts atcerēties, lai smeltos pilnvērtīgu labumu no spinātiem, vēlams tos ēst neapstrādātus, piemēram, salātos.

Spinātu - ananasu smūtijs

Foto: Receptes.lv

Ļoti svarīgi, neizslēgt no ēdienkartes nepiesātinātās taukskābes. Tās palīdzēs mums rūpēties par veselību, kā arī atbilstošu ķermeņa svaru!

Autors: Taukvielas.lv

KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu