Cik pamatots ir veselīga dzīvesveida un ēdiena kults?

Receptes.lv
CopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: receptes.lv

Veģetārisms.. Vegānisms.. Svaigēšana.. Augļu diēta.. Dārzeņu diēta.. Sulu kūres.. Sabalansēts ēdiens.. Šķiet šādas tēmas manāmas ik uz stūra, pareizāk – internetā, žurnālos, televīzijā; redzam aicinājumus kam tādam pievērsties vai arī atsauksmes par rezultātiem. Strīdīgs ir jautājums par veselīga dzīvesveida aktualitāti – lielāka ir cilvēku interese un pieprasījums vai tomēr šis ir mākslīgi radīts kults. Vai arī Tu domā, ka veselīgs dzīvesveids sākas ar pareizu uzturu?Aicinājām uz sarunu veselīgā bloga “Voila” (daļai zināmu kā “Annijas virtuvē”) autori Anniju Apsīti, lai noskaidrotu viņas viedokli un skatījumu uz šābrīža “veselīgo kultu”. Receptes.lv, Šefpavārs Grāpītis

Annija, par ko īsti ir Tavs blogs “Annijas virtuvē”? Par gatavošanu, par ēdieniem, par cilvēkiem, dzīvesveidu? Varbūt par pavisam ko citu?

Bloga ideja kopš tā rašanās ir mazliet mainījusies un attīstījusies. Sākotnēji tas bija tikai par veselīgām receptēm, tagad arī par eksperimentiem ar produktiem, iedvesmojošiem cilvēkiem, pieredzēm, veselīgu dzīvesveidu kopumā. Vēlos lasītājiem ne tikai sniegt iespēju pagatavot nebijušu maltīti, bet vienlaikus arī izglītot par iespējām ēst citādāk, veselīgāk, interesantāk. Tāpat gribu iedrošināt māmiņas, kurām jāsadzīvo ar tik populārajām bērnu alerģijām vai nepanesībām, nenolaist rokas. Arī maniem vecākiem bija jāiet cauri šai pieredzei un zinu, ka viņiem būtu noderējis cits/svaigs skatījums uz ēst gatavošanu, kad mani audzināja.

Foto: Receptes.lv

Kāpēc veselīgi ēdieni ir Tava izvēle?

Kad biju maza meitene, man bija dramatiska cīņa ar pārtikas alerģiju, kas izpaudās kā smaga nātrene uz visa ķermeņa. Alerģija bija pret ļoti daudz produktiem – kviešiem, piena produktiem, olām, medu, šokolādi, sarkanajiem augļiem un dārzeņiem, citrusaugļiem utt. Mammai tas bija vesels izaicinājums – pabarot bērnu pilnvērtīgi, garšīgi un tā, lai viņš neciestu no alerģijām. Pusaudžu gados tā pierima un varēju baudīt picas un bulciņas “uz urrā”, taču joprojām jutu, ka nejūtos īsti komfortabli. Sapratu, ka nekas cits neatliks kā ieturēt veselīgas maltītes, lai saglabātu labsajūtu. :) Ar bloga palīdzību vēlos parādīt, ka, lai arī varbūt jāizslēdz kādi noteikti produkti no uztura (kas satur, piemēram, slaveno glutēnu vai ne mazāk slaveno laktozi), dzīve pie tā nebūt neapstājas! Mūsdienās ir tik daudz un dažādas iespējas ieturēt maltīti pilnvērtīgi arī tad, ja neizmanto alergēnus saturošos produktus! Papildus motivācija veidot veselīga uztura blogu ir tāpēc, ka, manuprāt, lielāka māksla ir pagatavot garšīgi un veselīgi, nevis garšīgi un neveselīgi, jo kas gan negaršīgs var sanākt, ja saliek kopā treknu Mascarponi ar cukuru vai arī dekorē saldos ar svaigi kulta putukrējumu kalniem?

    Tirgus labumu simfonija          Rabarberu sacepums         Nevainīgā puķkāpostu pica

 

Receptes.lv

 

Receptes.lv

Kā raksturosi veselīgu dzīvesveidu – domāšana, sports, ēdiens, attieksme?

Vispirms tā noteikti ir domāšana. Tā ir apziņa par to, ka ķermenis šajā fiziskajā pasaulē ir vienīgais, kas mums patiešām pieder un tieši mūsu rokās ir tas, cik labi tas funkcionēs. Esmu droša, ka ne tikai ēdiens ietekmē ķermeņa labklājību, bet arī domas un, protams, sports.

Kāpēc šobrīd ir tik aktuāls šis “veselīgā dzīvesveida” kults un vai tas ir pamatots?

Es piekrītu, ka uzņēmēji ļoti acīs krītoši izmanto šo “veselīgā dzīvesveida” kultu un tas liek domāt par to, vai tā nav viena vienīga muļķošanās un kārtējais mārketinga triks. Tomēr laikmetā, kad tādi uzraksti kā“bez konservantiem un krāsvielām”, “dabīgs”u.c., ir kā ekstra, nevis norma, uzskatu, ka ir pamats piedomāt pie tā, ko liekam mutē. Īpaši būtiski tas šķiet audzinot jauno paaudzi, jo uzskatu, ka tas, kas bērniem tiks dots bērnībā un pie kā viņi tiks pieradināti, lielā mērā ietekmēs arī viņu izvēli nākotnē. Jā, arī es uzaugu laikmetā, kad bija gumijas “končas” un visādi citādi draņķi, par ko skeptiķi varētu teikt: ”Re, mēs taču izaugām normāli!”...tas nekas, ka lielam vairumam bērnu pusaudžu gados ir bijis gastrīts un citas ar gremošanas orgāniem saistītas kaites. 

Foto: Receptes.lv

Cik Tavuprāt liela daļa veselīgā dzīvesveida piekritēju ir tie, kas to dara patieso iemeslu dēļ un cik daudz ir to, kas šajā virzienā aktivizējas tikai tāpēc, ka “visi tā dara”?

Domāju, ka, lai vai kādu iemeslu dēļ to dara, tas ir labi. Tikai jāatceras, ka visbūtiskākais, lai vai kā, ir sabalansēts uzturs un jāatceras, ka, esot normālā svarā un pārejot no neveselīgām maltītēm uz veselīgām, visdrīzāk porcijas būs jāgatavo lielākas, lai nezaudētu svaru. Arī ar pārlieku fanātismu un nedomāšanu līdzi tai informācijai, ko gūstam, var iekulties nopietnās nepatikšanās. Svarīgākais, ko gribētu, lai cilvēki saprot, ir, ka nav neviena pati brīnumaina diēta uz šīs pasaules – viss, kas ir uztura ziņā ir vajadzīgs, ir sabalansēts uzturs.

Kā Tavuprāt cilvēks nonāk līdz šādai izvēlei (dzīvot veselīgi, ēst veselīgi) – kādā rītā pamostoties un apņemoties sākt dienu/dzīvi savādāk vai arī pamazām, apdomāti?

Kā kurš! Viennozīmīgi vieglāk mainīt dzīvesveidu ir tiem, kuriem ir morāli (vērtību) apsvērumi, nevis emocionālas iegribas, jo emocijas lēkā augšā - lejā, kamēr vērtības ir daudz paliekošākas. Varu droši apgalvot, ka piederu pie pirmā varianta- tas, iespējams, notiek lēnām un pamazām, bet pamatīgi. Tas gan nenozīmē, ka kādreiz nepanašķojos. Negribētu to saukt par grēkošanu, uzskatu, ka ir tikai normāli, ka cilvēks neieliek sevi stingros rāmjos. Beigās pats tikai no tā cieš!

Receptes.lv

Ja bez ilgas domāšanas būtu jānosauc 3 produkti, kas visvairāk kaitē jebkuram no mums, kuri tie būtu? Kurus būtu jāizslēdz no mūsu ēdienkartes?

  1. Balto, smalko miltu izstrādājumi t.i. cepumi, kūkas, bulciņas (daudz cukura, neveselīgo tauku un kaloriju),
  2. Gaļas un zivju pusfabrikāti,
  3. Gāzētie un/vai saldinātie dzērieni.

Tieši tas pats ar veselīgajiem produktiem – kurus 3 sauktu par labākajiem? Bez kuriem Tu neiztiktu?

Es noteikti neiztiktu bez svaigiem augļiem un dārzeņiem. Ja tos kādu brīdi nav sanācis ēst, tad prātā šķiet, ka kaut kas trūkst!

  1. Augļi un dārzeņi (nebūtu godīgi kādu izcelt),
  2. Rieksti.
  3. Pākšaugi.

Par veselīgajiem produktiem izskan arī tādas teorijas, ka uz katra cilvēka organismu tie iedarbojas individuāli – kas vienam var būt labs, tas otram, ja ne kaitēt, tad labumu nekādu nedot. Vai apstiprini šo teoriju?

Piekrītu, ka ietekme uz dažādiem organismiem var būt atšķirīga, tomēr noteikti ir arī liela daļa cilvēku, uz kuriem “superfoodi” iedarbojas ar “placebo” efektu. Pati tāpēc, godīgi sakot, esmu diezgan skeptiska attiecībā pret šiem superēdieniem – lai arī tie ir labi, interesanti un noteikti atsvaidzina ēdienkarti, tomēr tos, manuprāt, nevajadzētu glorificēt. Uzskatu, ka tādi vietējie brīnumi kā ziedputekšņi, linsēklas un kaņepes būtu jāvērtē vienlīdz augstu ar čia sēklām, godži ogām un citiem brīnumiem. Starp citu, godži ogas man ļoti, ļoti negaršo :)

Kā veselīga dzīvesveida entuziastam nonākt līdz savai ideālajai ēdienkartei? Meklējumi taču var būt ilgstoši, bet kā zinām, laiks ir tas, kas mums visvairāk trūkst.. Vai ieteicami ir uztura speciālistu pakalpojumi?

Jāmācās ieklausīties ķermenī - atšķirt iegribas (bulciņas) no ķermeņa signāliem, ka tam kaut kas trūkst (piemēram, pēkšņa nerimstoša vēlme pēc zemenēm, bietēm, granātāboliem vai sarkanās gaļas var signalizēt par dzelzs trūkumu). Ja cilvēks nav pārliecināts par savām spējām nodrošināt sev pilnvērtīgu uzturu, domāju, ka ir vērts doties pie speciālista. Izvēloties speciālistu, noteikti jāpārliecinās, vai viņa ideoloģija saskan ar jūsējo, piemēram, veģetārietim varētu būt nepatīkami doties pie speciālista, kurš neatzīst gaļas izslēgšanu no uztura piramīdas un otrādi.

Atgriežoties pie Tava bloga, kāpēc to izveidoji? Kāds bija sākotnējais mērķis un vai šobrīd tas nav mainījies?

Blogu ieteica veidot mans draugs. Pirms sāku ar viņu draudzēties, īsti daudz neko pagatavot nemācēju un negribēju, bet, tā kā viņš visu mūžu bija labi un garšīgi ēdis, vēlējos neatpalikt un pamazām sāku ekspertimentēt. Iepatikās! Pēc kāda laika draugs ieteica veidot blogu, kurā apkopot gatavotās receptes. Nemaz nebija doma par atpazīstamību vai sekotāju piesaisti, darīju to tikai un vienīgi prieka pēc.  Arī šobrīd mērķis ir dalīties ar citiem, iedvesmot un vairot labo.

                      Svaigā laima kūka                                             Šampinjonu kišs

 

Receptes.lv

Kas ir tie ēdieni, kurus Tev visvairāk patīk gatavot?

Nebijuši ēdieni! Man ir absolūta nespēja par visiem 100% sekot kādai receptei. Un bieži vien, kad sāku gatavot, sākotnējā doma pilnībā atšķiras no tā, kas beigās sanāk. Sekoju sajūtām konkrētajā brīdī! Nav tā, ka otros ēdienus, zupas vai salātus labāk patiktu gatavot.

Kādi būtu galvenie iemesli, kāpēc iesaki pievērsties sekot līdzi veselīgam uzturam un dzīvesveidam?

Rūpes par savu un tuvāko cilvēku pašsajūtu.

Paldies, Annijai par sarunu! Cerams kādam no Jums Annijas teiktais radīs lielāku izpratni par veselīgu uzturu un liks doties šajā virzienā patieso iemeslu dēļ – savas dzīves kvalitātes uzlabošanai!

Vairāk Annijas stāstu un recepšu atradīsi šeit:

Foto: Annijas Apsītes privātais arhīvs un Depositphotos.com

Vairāk intervijas:

KomentāriCopyDraugiem Whatsapp Pinterest
Receptes.lv iesaka
TVNET jaunākie raksti
Uz augšu